Komisja Europejska określiła warunki dla nowych systemów certyfikowania wszelkiego rodzaju biopaliw, w tym także pochodzących spoza UE. Według KE, biopaliwa powinny przynosić znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych, i nie mogą być pozyskiwane z roślin rosnących w lasach, bagnach i obszarach ochrony przyrody.

— W nadchodzących latach biopaliwa będą najpoważniejszą alternatywą dla benzyny i ropy stosowanych w transporcie. Niezbędne jest zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju przy produkcji i stosowaniu biopaliw. Zaproponowany przez nas system certyfikacji ma to zapewnić spełnianie przez biopaliwa najwyższych standardów w sferze ochrony środowiska. Jego korzystny wpływ nie zatrzyma się na granicach Unii, ponieważ zasady te mają obowiązywać również w przypadku biopaliw importowanych - powiedział Günther Oettinger.

Komisja zaapelowała do wyznaczenia niezależnych kontrolerów, którzy mogliby nadzorować cały łańcuch produkcyjny, od rolnika, poprzez pośredników aż do hurtownika paliwa, który dostarcza swój towar na stację benzynową. Biopaliwa muszą zapewniać redukcję emisji gazów cieplarnianych przynajmniej o 35 proc. w stosunku do paliw kopalnych. Przekształcenie lasu w plantację palmy olejowej jest sprzeczne ze spełnianiem kryteriów zrównoważonego rozwoju - ustaliła dziś KE. Systemy certyfikacji mają przygotować branżę paliwową do wymogów dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, wchodzącej w życie w grudniu tego roku.