[b]Czy poza kontem oszczędnościowym, jakieś inne produkty pozwalają na bezpłatną wypłatę kapitału w dowolnym momencie?[/b] Podobnie jest w przypadku lokaty terminowej. W wielu przypadkach należy się jednak liczyć z utratą dotychczas naliczonych odsetek, co powinniśmy właściwie traktować jako koszt. Również w niektórych funduszach inwestycyjnych istnieje możliwość umorzenia jednostek bez dodatkowych opłat.
[b]Czym różnią się oferowane na rynku konta oszczędnościowe i na co wrócić uwagę przy ich wyborze?[/b]
Pierwszą naturalną cechą jest nominalne roczne oprocentowanie konta. Drugi element to opłaty dodatkowe, które potrafią w niektórych przypadkach skonsumować dużą część oprocentowania. Kolejną kwestią jest sposób kapitalizacji odsetek. Warto wybrać produkt z codzienną kapitalizacją, bo dzięki temu każdego dnia naliczone odsetki są dopisywane do salda rachunku i dalej pracują dla nas już jako kapitał.
[b]Kiedy wybrać lokatę, a kiedy konto oszczędnościowe?[/b]
Z lokaty należy korzystać w sytuacji, w której z dużym prawdopodobieństwem wiemy, że nie będziemy zmuszeni korzystać z odłożonych środków w trakcie okresu oszczędzania. Konto oszczędnościowe jest lepszym rozwiązaniem, kiedy liczy się elastyczność i łatwy dostęp do pieniędzy.
[b]Jakie straty wiążą się z likwidacją lokaty przed czasem?[/b] Banki stosują różne rozwiązania. W większości sytuacji należy liczyć się z tym, że stracimy wszystkie odsetki – odzyskamy jedynie włożony kapitał. W niektórych przypadkach można jednak negocjować z bankiem. Istnieją też produkty, które po dotrzymaniu choćby połowy okresu, pozwalają uzyskać część naliczonych odsetek.