Pojawiające się problemy z czytaniem lub podczas pracy przed komputerem są pierwszym sygnałem, że nasza naturalna soczewka wewnątrzgałkowa powoli traci swoją elastyczność, staje się grubsza i bardziej sztywna, przez co wzrok się pogarsza. Szacuje się, że prezbiopia będzie dotyczyć wszystkich.
Pierwszymi objawami prezbiopii są: problemy z czytaniem drobnego tekstu, brak ostrości widzenia, ból oczu, głowy, widzenie podwójnego obrazu, oddalanie od siebie książki czy telefonu, żeby lepiej dostrzec tekst. Osoby z prezbiopią skarżą się również na nieprawidłowe widzenie w przyciemnionych pomieszczeniach, mają trudności podczas oglądania obiektów znajdujących się w bliskich odległościach. Mogą też wystąpić objawy zmęczenia wzroku, takie jak ból i napięcie oczu, które zazwyczaj stają się bardziej dokuczliwe przy słabym oświetleniu. Często pojawiają się też bóle karku, głowy, zmęczenie oraz ogólny spadek wydajności pracy.
– Zmiany w widzeniu przedmiotów z bliska powstają poprzez zmiany struktury soczewki odpowiadającej za akomodację wewnątrz naszych oczu, uwidaczniają się wraz z wiekiem. Soczewka traci swoją elastyczność i tym samym zdolności do zmiany kształtu, a więc do akomodacji, co ogranicza możliwość zmiany ostrości obrazu w zależności od odległości patrzenia. Dodatkowo, wraz z biegiem lat nasze źrenice coraz słabiej reagują na zmiany oświetlenia, co także wpływa na głębię ostrości widzenia – mówi Szymon Grygierczyk, ekspert firmy Hoya Lens Poland.
Objawy te, choć wydawać się mogą niepokojące, są wynikiem naturalnego, fizjologicznego procesu, którego skutki dotkną każdego z nas. Zazwyczaj prezbiopia, zwana też starczowzrocznością, ujawnia się po 40 r.ż., ale może wystąpić wcześniej lub później. Najwcześniej jest odczuwalna u dalekowidzów, natomiast osoby krótkowzroczne mogą odczuć jej objawy nieco później. Amerykańska Akademia Okulistyki (American Academy of Ophthalmology) oszacowała, że w 2020 r. liczba osób z prezbiopią na świecie wyniosła około 1,3 miliarda. Z czasem ta przypadłość utrudnia wykonywanie codziennych czynności, przeszkadza w pracy i jest uciążliwa w codziennym funkcjonowaniu.