Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK) to produkty inwestycyjne „ubrane" w polisy na życie. W zależności od preferencji, część inwestycyjna może stanowić mniejszy lub większy procent (nawet 99 proc. powierzanych pieniędzy).
Na wzrost popularności UFK liczy Jacek Podoba, prezes TU Europa, drugiej co do wielkości firmy na rynku życiowym.
- Jak pokazały ostatnie analizy, tylko co trzecia lokata jest dzisiaj atrakcyjniejsza niż inflacja. Oznacza to, że większa część ludzi, która lokuje w nich środki de facto traci. Klienci będą poszukiwać produktów dających szansę na większe wzrosty – uważa Jacek Podoba i przewiduje, że ten segment rynku będzie rósł w tempie ponad 20-proc.
Jeszcze większym optymistą jest Krzysztof Charchuła, prezes BZ WBK-Aviva, który spodziewa się, że oferowane przez firmę UFK podwoi przypis składki.
Pełna oferta UFK
Ubezpieczyciele oferują pełne spektrum UFK – od funduszy bezpiecznych, poprzez fundusze obligacji, zrównoważone, akcyjne, po UFK inwestujące w aktywa zagraniczne, na rynkach surowcowych czy w nieruchomości. Plusem UFK jest fakt, że zmieniając fundusze w trakcie inwestycji nie jest pobierany 19-proc. podatek od zysków kapitałowych (tzw. Belkę zapłacimy dopiero na zakończenie inwestycji), dużym minusem - bardzo wysokiej opłaty w przypadku rezygnacji z inwestycji. W pierwszych latach może ona wynieść nawet 100 proc. zgromadzonych środków.