Z ankiety przeprowadzonej przez instytut wynika, że wskaźnik oceny gospodarki przez inwestorów poprawił się do 77,4 pkt z 71,5 w sierpniu, podczas gdy ekonomiści pytani przez Reutera spodziewali się średniego spadku do 69,8 pkt. — Wskaźnik ZEW zwiększył się znowu sygnalizując, że eksperci oczekują w dalszym ciągu zauważalnego odrodzenia niemieckiej gospodarki. Impas w rozmowach o brexicie i rosnąca liczba przypadków z COVID-19 nie były w stanie osłabić tego pozytywnego nastawienia — oświadczył prezydent instytutu, Achim Wambach.
Oddzielny wskaźnik dotyczący bieżących warunków wzrósł do minus 66,2 pkt z minus 81,3 w sierpniu. Ekonomiści przewidywali średnio minus 72 pkt.
Gospodarka Niemiec poprawia się od maja, po zniesieniu ograniczeń w przemieszczaniu się, ale działalność gospodarcza pozostaje na poziomie niższym niż przed kryzysem, ekonomiści spodziewają się powolnej poprawy. Rząd koalicyjny zatwierdził program wspierania gospodarki, który przewiduje m.in. niższe stawki VAT, by zachęcały do wydawania pieniędzy, subwencje dla firm dla utrzymania załóg bez masowych zwolnień.
Zdaniem Wambacha niektóre sektory, zwłaszcza banki będą mieć problemy. — Nadal negatywna prognoza dla sektora bankowego wynika z obaw, że w najbliższych 6 miesiącach wzrośnie liczba niedotrzymanych terminów spłaty pożyczek — stwierdził.