Wiele firm wprowadziło korzystne rozwiązania dla klientów. Oferty są bardziej elastyczne, dostosowane do obecnych warunków rynkowych.
Negatywne skutki pandemii odczuli przede wszystkim mali i średni przedsiębiorcy, czyli główni klienci firm leasingowych. Wielu z nich musiało ograniczyć lub czasowo wygasić prowadzoną działalność. Niektóre firmy, dostosowując się do warunków gospodarczych, przygotowały m.in. nowe warianty umów, dostosowują harmonogramy spłat do wymagań klienta, a także konstruują nowe rozwiązania. – W sytuacji niepewności gospodarczej ponad 160 tys. klientów zdecydowało się na wakacje od rat leasingowych, odroczenie zaoferowane im przez leasingodawców – mówi Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. Coraz więcej firm proponuje np. finansowanie samochodów poleasingowych. – Auta pokontraktowe są sprawdzone, mają udokumentowaną historię napraw i przeglądów, dlatego kupujący może znacząco ograniczyć ryzyko, które pojawiłoby się w sytuacji, kiedy zdecydowałby się na aktywa z nieznanego źródła. Uważam, że zainteresowanie tego typu rozwiązaniami będzie sukcesywnie wzrastać. Za inwestycjami przemawiają także coraz niższe stopy procentowe, które mają pozytywny wpływ na wysokość rat leasingowych – dodaje Sugajski.
Zdaniem dyrektora ZPL w 2021 roku, zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, możemy być świadkami poprawy popytu konsumpcyjnego, ożywienia międzynarodowej wymiany handlowej i wzrostu zapotrzebowania na nowe inwestycje.
EFL zaproponowało klientom, którzy mieli problemy z terminowym regulowaniem płatności, m.in. usługę Leasingu Swobodnego, która pozwalała na samodzielne i zdalne zarządzanie umową poprzez zmianę wysokości raty leasingowej i dostosowanie jej do bieżącej płynności finansowej firmy. – Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca mógł dokonać do sześciu zmian przyszłych rat, obniżając ich wysokość – mówi Marcin Stasiak, menedżer ds. rozwoju w EFL.
W przypadku trwających umów leasingu, EFL zaoferowało odroczenie do trzech lub nawet sześciu rat kapitałowych z jednoczesnym wydłużeniem okresu finansowania. – Oferty związane z tzw. pomocą covidową wg. wytycznych EBA (European Banking Authority) i KNF były w ofercie do 30 września. Od października przygotowaliśmy inną propozycję: leasing Łatwy Start, uwzględniającą indywidualnie ustalony harmonogram spłat, w którym trzy pierwsze raty zostaną obniżone o 50 proc. w porównaniu z wysokością rat wynikających z harmonogramu równomiernego – dodaje Stasiak.