Partner relacji: ORLEN

Prezydencja jest okazją do tego, by głos Polski został usłyszany na forum Unii Europejskiej. Trzeba ją wykorzystać choćby dlatego, że kolejna taka okazja przydarzy się dopiero za 13,5 roku. Kraj sprawujący przewodnictwo ma być bezstronnym rozjemcą, ale też formułować długofalowe cele.

Polska ma sporo do zrobienia na forum unijnym. Powinna zmienić optykę pozostałych krajów na wiele kwestii. To okazja, by pokazać specyfikę krajów naszego regionu i wyzwań, z jakimi przychodzi im się mierzyć w kontekście choćby transformacji, postępów w redukcji emisji czy wojny, która toczy się na Ukrainie, tuż za wschodnią granicą Polski.

Warto przy tej okazji naświetlać najbardziej palące kwestie i problemy, z których być może nie zdają sobie sprawy pozostali członkowie Unii i przekonać ich do poszukiwania rozwiązań, które usatysfakcjonują wszystkie kraje należące do Wspólnoty. Nie chodzi przy tym o robienie wyłomów, a współtworzenie spójnej polityki, uwzględniającej sytuację wszystkich stron wspólnoty.

Pewne problemy zyskują rangę ogólnoeuropejskich i jest to doskonały moment, by je nakreślić i położyć nacisk na poszukiwanie rozwiązań. Wśród wyzwań jest m.in. stan europejskiej gospodarki.

Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, przygotował niedawno na zlecenie Komisji Europejskiej 400-stronicowy raport, w którym szuka rozwiązań wzmacniających gospodarczo Unię Europejską. Gospodarka unijna wymaga wsparcia, ponieważ staje się coraz słabsza względem choćby amerykańskiej.

Rozwiązaniem miałyby być inwestycje i innowacje. Także sam przemysł od dłuższego czasu mówi otwarcie, że potrzebuje wsparcia w procesie przechodzenia na czyste technologie. W przeciwnym razie nie wytrzyma konkurencji z firmami z innych kontynentów. Chodzi zarówno o dostęp do finansowania, jak i o wsparcie legislacyjne czy większą elastyczność w doborze środków prowadzących do ograniczenia emisji.

O tym, jakie tematy i projekty legislacyjne Polska potraktuje priorytetowo, jak można wspierać europejski wzrost gospodarczy, na co może liczyć w trakcie prezydencji polski biznes, dyskutować będą 17 października, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei odbywającego się w Sopocie, przedstawiciele rządu, samorządów, największych krajowych firm i przedstawicieli pracodawców.

Do debaty zostali zaproszeni Monique Clua Braun, Country President, Novartis Poland, Marcin Laskowski, wiceprezes zarządu ds. regulacji PGE, Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Orlen, Ignacy Niemczycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Partner relacji: ORLEN