To dwie przenikające się koncepcje. Z jednej strony realizujemy naszą wizję na co dzień odbierając odpady od mieszkańców, czy zagospodarowując je w naszych sortowniach, nowoczesnych instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania i w spalarni odpadów niebezpiecznych, prowadząc składowiska i przejmując kolejne, by lepiej nimi zarządzać.
Jednak poza tym kierujemy się zasadą bycia „dobrym partnerem, pracodawcą i sąsiadem". W centrum naszej uwagi jest klient. Jesteśmy doradcą firm w procesie projektowania systemu odzysku surowców. Z drugiej strony działając w formule PPP z samorządami osiągamy efekt synergii płynący z łączenia potrzeb lokalnych samorządów, sąsiadujących z nami mieszkańców i praw płynących z rachunku ekonomicznego firmy.
Wierzymy, że do realizacji naszych usług potrzebna jest wiedza i doświadczenie najlepszych pracowników. Dlatego dbamy o dobre warunki pracy, solidny pakiet socjalny, inwestujemy w szkolenia, zapewniamy równouprawnienie w awansach na stanowiska kierownicze. Nade wszystko liczy się bezpieczeństwo, przestrzegamy rygorystyczne zasad BHP w ruchu drogowym, w sortowniach czy na składowiskach.
Jesteśmy też bardzo aktywni w obszarze społecznym: od prowadzenia stałego dialogu z mieszkańcami gmin, w których są nasze instalacje, przez włączanie się w lokalne działania, aż po inicjowanie kampanii i tworzenie koalicji na rzecz rozwiązywania ważnych problemów społecznych. Wśród najbardziej znanych programów można wymienić ten dotyczący martwych pól w śmieciarkach, ułatwień dla osób niewidomych w segregowaniu odpadów czy ograniczenia produkcji odpadów „Zmień nawyki albo giń". Z kolei Koalicja 5 Frakcji skupia ponad 50 samorządów, firm i NGO chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwego segregowania odpadów czy wprowadzić na opakowania piktogramy pomagające w sortowaniu (www.5frakcji.pl). Działamy także branżowo, nie tyko jako członkowie najważniejszych organizacji krajowych i zagranicznych, ale także poprzez powołaną Koalicję ds. Bezpieczeństwa Pracowników Służb Komunalnych, której wkład w radzene sobie z odpadami w czasie pandemii jest bezdyskusyjny (www.koalicjabhp.pl).
No właśnie, jak widzicie swoją rolę w czasie panującej epidemii?
Choć zabrzmi to górnolotnie, dziś w szczególny sposób silnie czujemy obowiązek wypełniania naszej misji: służeniu mieszkańcom w zakresie zbiórki i zagospodarowania odpadów. Codziennie specjalnie przeszkoleni pracownicy odbierają specjalistycznymi samochodami odpady z 20 szpitali i ponad 500 ośrodków zdrowia. Odpady zakaźne, w tym z oddziałów covidowych unieszkodliwiamy w ciągu 24 godzin w naszej spalarni odpadów niebezpiecznych. Nasi pracownicy nie mogą pracować online, codziennie odbierają odpady od 900 tys. mieszkańców Polski, mierząc się nie tylko z odorem, upałem, mrozem, deszczem, brakiem szacunku ze strony mieszkańców nazywających ich „śmieciarzami", ale i strachem przed zakażeniem się wirusem. Tworzymy z samorządami nowe modele działania np.: dzielimy załogi na zmiany, przechodzimy na odbiór odpadów w nocy, by ograniczyć kontakt z mieszkańcami czy odbieramy odpady komunalne od osób na kwarantannie.