Boom na polisy zdrowotne

W ciągu trzech kwartałów 2016 roku Polacy wydali 400 mln zł. Dynamika wzrostu jest dwucyfrowa.

Aktualizacja: 22.02.2017 20:19 Publikacja: 22.02.2017 18:55

Liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zwiększyła się o 28 proc. w skali roku i wynosi obecnie 1,7 mln – wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń za trzeci kwartał 2016 roku. Składka przypisana brutto wyniosła 399,1 mln zł. Kilkuletnia analiza trendu wzrostowego w tym obszarze wskazuje na jego dwucyfrową dynamikę.

Najczęściej posiadanymi ubezpieczeniami (ponad 1,4 mln) są polisy grupowe, zazwyczaj kupowane przez pracodawców lub przez samych pracowników. Do PIU poprzez serwis www.polisynazdrowie.pl, coraz częściej wpływają też pytania od potencjalnych klientów o ubezpieczenia zdrowotne, zawierające świadczenia szpitalne. Rośnie również zainteresowanie polisami lekowymi, które uniezależniają wydatki na leki od zmian związanych z ich refundacją.

Firmy ubezpieczają pracowników

Wpływ na wzrost sprzedaży prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych ma kilka czynników. Na pierwsze miejsce wysuwają się problemy z dostępnością świadczeń zdrowotnych. Jak wynika z badania CBOS „Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych", średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w publicznej służbie zdrowia wynosi ponad 3,5 miesiąca, a na diagnostykę 1,5 miesiąca.

– Ubezpieczenia zdrowotne są cenione za umożliwienie szybszej konsultacji u lekarzy specjalistów lub badań diagnostycznych w porównaniu ze świadczeniami NFZ – wyjaśnia Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Drugim zjawiskiem mającym duży wpływ na popularność polis medycznych jest rosnące zainteresowanie rozwiązaniami grupowymi wśród firm z sektora MSP.

Coraz częściej na zakup polisy decydują się przedsiębiorcy posiadający swoje siedziby i prowadzący działalność poza największymi miastami, a także podmioty publiczne i samorządowe.

– W ostatnim półroczu zauważyliśmy 30-proc. wzrost zapytań ze strony administracji publicznej, w porównaniu z pierwszymi miesiącami minionego roku. Polisami zdrowotnymi zaczynają się interesować pracownicy samorządów, urzędów, jednostek edukacyjnych czy firm komunalnych – mówi Małgorzata Jackiewicz.

Będzie więcej polis

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają przed sobą dobre perspektywy. – Koncepcje odejścia od systemu ubezpieczeniowego, zakładające między innymi likwidację NFZ, zapowiedzi zbudowania sieci szpitalnej czy zmiany w funkcjonowaniu i finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej, mają wpływ na prywatne podmioty sektora opieki zdrowotnej, ale także na możliwe pogorszenie dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w przyszłości – uważa Witold Zaręba, menedżer wydziału sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych klientom strategicznym w Allianz.

W ostatnim rankingu europejskiego konsumenckiego indeksu zdrowia, corocznym raporcie o stanie służby zdrowia w krajach europejskich Polska zajęła przedostatnie miejsce, przed Czarnogórą, uzyskując 523 punkty na 1000. Za słabą pozycję w rankingu odpowiadają w dużej mierze czas oczekiwania na wizytę u lekarza oraz na poważne operacje. Daje to przestrzeń dla prywatnej opieki medycznej, a więc także prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w obecnym kształcie.

– Nie dziwi zainteresowanie rozwiązaniami, których istotą jest zapewnienie dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej – mówi Witold Zaręba.

Dzięki temu, że powoli rosną wynagrodzenia, coraz więcej osób stać na zakup takich ubezpieczeń.

Opinia

Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych

Rosnące kolejki do specjalistów i niepewność związana ze zmianami w ochronie zdrowia powodują większe zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami. Mimo wzrostu przypisu składki ubezpieczenia zdrowotne są ciągle niszą na polskim rynku i bez podjęcia działań ustawodawczych nią pozostaną. Ubezpieczenia te zawsze są pochodną tego, jak wygląda system ochrony zdrowia i jak on funkcjonuje. Pogarsza się dostępność do specjalistów i świadczeń opieki zdrowotnej i może się okazać, że coraz większa część społeczeństwa zdecyduje się płacić nie za poszczególne usługi, ale za ubezpieczenie zdrowotne.

Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay