Pandemia skłania Polaków do przeprowadzek

Aż jedna trzecia Polaków w czasie pandemii zmieniła mieszkanie, zamierza je zmienić albo już poszukuje nowej nieruchomości. Chętnie też remontujemy swoje domy.

Aktualizacja: 07.09.2021 09:55 Publikacja: 31.08.2021 21:00

Ludzie chcą się przeprowadzać m.in. z powodu zmiany stylu życia

Ludzie chcą się przeprowadzać m.in. z powodu zmiany stylu życia

Foto: AdobeStock

Tak wynika z raportu portalu Otodom „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków" na podstawie analiz przeprowadzonych przez zespół Uniwersytetu SWPS. Z badań wynika, że w czasie pandemii przeprowadziło się 12 proc. Polaków, kolejne 6 proc. aktywnie szuka nieruchomości, a 15 proc. myśli o takiej zmianie.

Na powody wskazuje Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS. Kluczowa jest potrzeba większej przestrzeni mieszkalnej (np. do pracy, hobby), o której mówiło 29 proc. respondentów. Z kolei potrzeba kontaktu z naturą jest ważna dla 17 proc. badanych.

Chęć zmiany stylu życia po doświadczeniu pandemii zmotywowała 16 proc. osób, a zbyt duża liczba ludzi w sąsiedztwie – 14 proc. Taki sam odsetek badanych jako powód zmiany miejsca zamieszkania w czasie pandemii wskazuje zmianę miejsca pracy. 13 proc. mówi o „świadomości kruchości życia i chęci posmakowania go". Także 13 proc. wskazuje konflikty z powodu intensywnego dzielenia wspólnej przestrzeni.

– Wśród najczęściej wybieranych parametrów nowego mieszkania wymieniano tereny zielone – skwery, parki, lasy (32 proc.), bezpieczną okolicę (31 proc.), przydomowy ogród lub balkon (po 30 proc.), widok z okna oraz jakość powietrza (po 28 proc.). Jednocześnie posiadanie własnego ogrodu czy balkonu dla połowy badanych stało się dużo ważniejsze niż przed pandemią – wskazują autorzy raportu. Większość badanych deklaruje, że po przeprowadzce czuje się szczęśliwsza.

– Ludzie, zmieniając miejsce zamieszkania, kierują się tym, że chcą mieć więcej przestrzeni, ale zmiana de facto nie wiąże się z nabyciem większej powierzchni – komentuje Ewa Jarczewska-Gerc. – Jednakże inne rozmieszczenie pomieszczeń, lepiej zaplanowana i uporządkowana przestrzeń wydaje się ludziom większa, a co za tym idzie, bardziej satysfakcjonująca – tłumaczy.

Okazuje się też, że aby polepszyć sobie samopoczucie, nie zawsze są potrzebne tak radykalne zmiany jak przeprowadzka. Czasem wystarczy remont domu albo mieszkania. Na jego przeprowadzenie w czasie pandemii zdecydowało się 23 proc. badanych.

– I to wystarczyło, aby zyskali poczucie większej kontroli nad przestrzenią. Remont zminimalizował negatywny wpływ pandemii, wprowadził porządek i lepszą organizację powierzchni mieszkaniowej – wskazują autorzy badania.

Zwracają uwagę także na utrzymanie porządku w mieszkaniu. Zbyt wiele rzeczy na małej powierzchni, nieodpowiednie meble i brak jasnego podziału obowiązków to przyczyny nieładu, na które najczęściej skarżyli się uczestnicy badania. – Chaos w mieszkaniu niejednokrotnie prowadzi do konfliktów. Stąd wyraźne wśród uczestników badania dążenie do uporządkowania przestrzeni wokół nich – komentuje Monika Rudnicka z Otodomu. – Zmiany większe lub mniejsze – przeprowadzka, remont, a nawet wprowadzenie nowych rytuałów do codziennego życia – mają wspólny mianownik: pozwalają na dostosowanie przestrzeni mieszkań do nowych, lepiej uświadomionych potrzeb. Umożliwiają nam też odzyskać przynajmniej częściową kontrolę nad postpandemiczną rzeczywistością – podkreśla.

Porządek jest jednym z wielu czynników decydujących o poczuciu szczęścia w miejscu zamieszkania. Uczestnicy badania wymienili także posiadanie mieszkania na własność, rozdzielność funkcjonalną pomieszczeń w mieszkaniu (im więcej funkcji pełni to samo pomieszczenie, tym mniejsze poczucie szczęścia), widok z okna, widok okolicznych budynków, obecność terenów rekreacyjnych, kontakty z sąsiadami, styl życia mieszkańców (m.in. aktywność fizyczna), subiektywnie odbieraną sytuację finansową oraz nasłonecznienie.

Materiał Promocyjny
Porównywarka finansowa, czyli jak szybko wybrać najlepszy produkt bankowy
Ekonomia
Świetny debiut Diagnostyki na GPW. Akcje mocno w górę
Ekonomia
Zielona energia z morskiej farmy Baltica 2 popłynie już za dwa lata
Ekonomia
Bezpieczne ferie z Wojażerem
Materiał Promocyjny
Weekendowe Nadania od InPost – usprawnij logistykę Twojej firmy