KDPW przygotował projekt nowelizacji przepisów dotyczących systemu rekompensat. Najważniejszą zmianą dla klientów domów maklerskich jest zwiększenie kwoty maksymalnej rekompensaty wypłacanej w przypadku upadłości domu maklerskiego. Dziś ochronie podlegają środki do wysokości 22 tys. euro. KDPW chce, by od 2013 roku było to 50 tys. euro, czyli tyle, ile teraz wynosi maksymalna rekompensata dla klientów banków. – Ostateczna decyzja w tej sprawie może zależeć od kształtu dyrektywy o gwarancjach, nad którą pracuje właśnie Komisja Europejska – mówi Iwona Sroka, prezes KDPW. KE chce podniesienia gwarancji dla depozytów bankowych do 100 tys. euro.
Ochrona miałaby przestać obejmować dużych inwestorów instytucjonalnych. KDPW proponuje także poszerzenie katalogu uczestników wnoszących wpłaty do systemu o TFI i firmy świadczące usługi asset management, których klienci są dziś chronieni przez system.
[wyimek]22 tys. euro - do takiej kwoty gwarantowane są obecnie inwestycje na giełdzie [/wyimek]
Dotychczas wypłaty z systemu rekompensat zostały uruchomione tylko raz, po upadku w 2006 r. Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej. Ponad 1000 poszkodowanych inwestorów rekompensaty otrzymało dopiero w 2008 r. Tyle czasu trwało sporządzenie przez syndyka wiarygodnej listy poszkodowanych oraz utraconych przez nich środków.
Po tych doświadczeniach KDPW chce, by w nowych przepisach znalazły się zapisy o wpływie depozytu na wybór syndyka czy możliwości ukarania go za niewłaściwe wywiązywanie się z obowiązków karą nawet pięciu lat więzienia. Przeszkodą w sporządzeniu listy inwestorów nie będzie już brak środków na ten cel. Koszty byłyby pokrywane z aktywów systemu rekompensat. Wydłużeniu miałby ulec termin zgłaszania roszczeń przez inwestorów z jednego do pięciu miesięcy.