Rosjanie coraz szybciej budują Bałtycką atomówkę

Podczas gdy w Polsce i republikach nadbałtyckich wciąż trwają dyskusje o elektrowni jądrowej, Rosjanie szybko budują swoją siłownię pod Kaliningradem

Publikacja: 10.08.2011 16:31

Rosjanie coraz szybciej budują Bałtycką atomówkę

Foto: Bloomberg

Rosyjski gigant przemysłu jądrowego koncern Rosatom ogłosił, że gotowe jest już 93 proc. fundamentów i poziomych konstrukcji pod Bałtycką Elektrownię Atomową (BEA). Teraz rozpoczynają się dostawy i montaż urządzeń.

Na budowie zajmującej 200 ha w pobliżu miasta Niemen przy granicy z Litwą (62 km od granicy z Polską w Gołdapi) pracuje 629 osób na 36 obiektach. Gotowe jest kompleks administracyjno-mieszkalny; budowane drogi dojazdowe i zakładane sieci energetyczne.

Budowa rozpoczęta wiosną 2010 r. zakłada powstanie elektrowni według najnowszych technologii i norm bezpieczeństwa zgodnych ze standardami Unii Europejskiej. Siłownia będzie miała dwa reaktory o mocy w sumie 2300 MW. Pierwszy rozpocznie pracę w 2016 r., a drugi w 2018 r.

Po raz pierwszy w historii rosyjskiej atomistyki do inwestycji zostaną dopuszczeni inwestorzy zagraniczni. Rosatom oferuje im 49 proc. akcji przyszłej elektrowni. 51 proc. zachowałby rząd Federacji. Koszt budowy jednego bloku energetycznego to ponad 2 mld euro. Całość ma kosztować 5 mld euro.

Choć Rosatom podkreśla, że elektrownia powstaje przede wszystkim, by zabezpieczyć energię dla otoczonego Unią Obwodu Kaliningradzkiego, to o jej lokalizacji świadczy, że równie ważny będzie eksport prądu do sąsiadów - Polski i Litwy.

- Po wymuszonym przez Unię zamknięciu litewskiej siłowni w Ignalinie, w republikach nadbałtyckich mamy deficyt energii, który niweluje eksport rosyjskiego prądu z północnego zachodu. Dla Rosji jest to uciążliwe, bowiem po kryzysie sama potrzebuje więcej mocy - tłumaczy Dmitrij Kumanowski, szef analityków firmy Lenmontażstroj.

Jego zdaniem przeciągające się negocjacje w sprawie budowy elektrowni na Litwie, spowodują zainteresowanie inwestorów o wiele bardziej zaawansowaną bałtycką siłownią.

- Duży postęp prac przy budowie w obwodzie kaliningradzkim czyni nową litewską elektrownię mniej atrakcyjną i uzasadnioną. Dlatego dwie, trzy polskie i niemieckie firmy mogą zostać potencjalnymi europejskimi partnerami Rosatomu w projekcie elektrowni bałtyckiej - uważa analityk.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego