Aktualizacja: 20.06.2015 08:00 Publikacja: 20.06.2015 08:00
Książeczki miały zapewnić wkład na mieszkanie, teraz wystarczą najwyżej na remont
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Polacy wciąż mają ponad milion książeczek mieszkaniowych. Przechodzą one już na kolejne pokolenia. Spadkobiercy otrzymają z banku pieniądze pod warunkiem, że dysponują cesją albo mają uregulowane sprawy spadkowe. A z tym bywa różnie.
Do redakcji zgłosił się czytelnik. Jego mama nie zdążyła za życia przepisać na niego książeczki mieszkaniowej. Wkład wszedł do masy spadkowej. Sąd prawomocnie stwierdził, że mężczyzna jest spadkobiercą zmarłej. Jednak PKO BP, który obsługuje książeczki mieszkaniowe, zdaniem czytelnika nie honoruje postanowienia sądu.
W najbliższy wtorek odbędą się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Choć sondaże są wyrównane, jedno jest pewne: protekcjonistyczne zapędy oraz brak chęci realnej redukcji deficytu budżetowego zwyciężą, niezależnie kto zostanie głową państwa - pisze młody ekonomista.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Dane historyczne wskazują, że październik i IV kwartał są okresami dobrymi dla kryptowalut. Ostatnio tym aktywom znów zaczęły sprzyjać rosnące szanse wyborcze Donalda Trumpa. Wybory mogą być pozytywnym impulsem dla części inwestorów.
Cyfryzacja dotyka każdej sfery działalności człowieka. To proces, który towarzyszy także biznesowi bez względu na branżę i skalę działalności.
O społecznej odpowiedzialności biznesu mówi się coraz więcej. To, co kiedyś było modą, teraz staje się obowiązkiem. Firmy muszą odpowiadać na potrzeby społeczeństwa i środowiska.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Już niedługo, w pierwszej połowie 2025 roku, rozpocznie się druga w historii prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie obejmuje tę funkcję, dbając o ciągłość unijnych prac.
Średnia premia wypłacona posiadaczom książeczek mieszkaniowych z czasów PRL sięgnęła w tym roku 15,5 tys. zł. Pieniądze trzeba przeznaczyć na cele mieszkaniowe.
Książeczkę mieszkaniową będzie można przeznaczyć na nowe cele: wymianę pieca czy okien.
Prof. Wojciech Roszkowski, historyk z Polskiej Akademii Nauk
Premię gwarancyjną otrzyma się na remont i opłatę przekształceniową wnoszoną za uwłaszczenie.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju musi wskazać źródło finansowania wypłaty premii gwarancyjnych z tytułu likwidacji książeczek mieszkaniowych.
To, co należy się z tytułu posiadania książeczki mieszkaniowej, będzie można przeznaczyć na opłatę za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem
Rząd zapowiadał rozwiązanie problemu książeczek mieszkaniowych, ale żadnych konkretów nie ma.
Posiadacze książeczek mieszkaniowych z PRL powinni móc korzystać z premii gwarancyjnych w szerszym zakresie niż jest to możliwe, np. na wymianę pieca. Wymaga to jednak zmian ustawowych, o co od dawna upomina się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas