– Każdy klient decydujący się na rachunek maklerski ma możliwość zawarcia dodatkowych umów z domem maklerskim przesuwających część lub całość inwestycyjnego procesu decyzyjnego na ekspertów – mówi Maciej Guzek, specjalista z zespołu doradztwa DM BOŚ.
Osoby zatrudnione w działach doradztwa inwestycyjnego to najczęściej osoby z licencjami doradcy inwestycyjnego lub maklera papierów wartościowych (z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego). Zajmują się m.in. takimi usługami, jak zarządzanie aktywami (portfelem) oraz doradztwo inwestycyjne.
Pierwsza usługa polega na inwestowaniu środków klienta w jego imieniu i na jego rachunek. Z kolei doradztwo inwestycyjne, jak wyjaśnia Jerzy Nikorowski z BM Banku BGŻ BNP Paribas, w dużym stopniu polega na dostarczeniu klientowi szczegółowo uzasadnionych rekomendacji inwestycyjnych dopasowanych do jego aktualnej sytuacji finansowej i wiedzy na temat inwestowania (stopień dopasowania często zależy od wielkości kapitału przeznaczonego na inwestycje). Klient sam decyduje, czy i w jakim zakresie z rekomendacji skorzysta.
Usługa indywidualnego doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie umowy określającej warunki współpracy i zasady przekazywania rekomendacji.
– Przed zaproponowaniem konkretnej strategii inwestycyjnej zadajemy klientowi pytania, na podstawie których określamy jego wiedzę o rynku kapitałowym, doświadczenie, świadomość ryzyka związanego z różnymi instrumentami finansowymi, obecną sytuację finansową – tłumaczy Maciej Guzek.