Jak zatrucie Odry wpłynie na Bałtyk? Ekspert radzi zamknąć kąpieliska

- Gdyby się okazało, że to nie jest zrzut toksyny z fabryki, tylko że to jest po prostu efekt zmian klimatu, to ja bym się bał tego jeszcze bardziej - powiedział w rozmowie z TVN24 Jacek Piskozub, fizyk morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauki. Ekspert odniósł się w ten sposób do katastrofy ekologicznej na Odrze.

Publikacja: 16.08.2022 10:20

Jak zatrucie Odry wpłynie na Bałtyk? Ekspert radzi zamknąć kąpieliska

Foto: Fotorzepa/Ada Michalak

adm

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

Profesor doktor habilitowany Jacek Piskozub, fizyk morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, mówił w rozmowie z TVN24 o katastrofie ekologicznej na Odrze. Z rzeki od trzech tygodni wyciągane są tony śniętych ryb. Na razie nie ustalono co było przyczyną masowego wymierania ryb. Wciąż trwają badania próbek pobranych z rzeki, by ustalić jakiego rodzaju toksyczna substancja doprowadziła do katastrofy na tak dużą skalę. 

Ekspert podkreślił między innymi, że to, jak zatrucie Odry może wpłynąć na Morze Bałtyckie, wiedzielibyśmy, gdyby było wiadomo, czym rzeka została zatruta. - Substancji organicznych są setki tysięcy, jak nie więcej, i to pewnie długo zajmie, zanim znajdziemy, co to było - powiedział i zaznaczył, że znalezienie substancji może nawet zająć miesiące. - Miejmy nadzieję, że ta substancja się już częściowo rozłożyła, ale nie wiemy tego. Miejmy nadzieję, że się wymiesza z większą ilością wody w Zalewie Szczecińskim i oczywiście dotrze do morza. Morza to nie zniszczy, bo morze ma olbrzymią objętość, natomiast typowa cyrkulacja na południowym Bałtyku jest taka, że to pójdzie na wschód, czyli w stronę Międzyzdrojów, Rewala - podkreślił. - Ja bym tam zachował ostrożność i zamknął te kąpieliska, bo nie wiemy, z czym mamy do czynienia - dodał Piskozub, oceniając, że najbardziej rozsądne byłoby zamknięcie ich przynajmniej na czas, kiedy zatruta woda będzie przepływać w ich pobliżu.

Czytaj więcej

Badacz z Wrocławia: Odra jest całkowicie martwa. Pozwolono ją zabić

- Pytanie, jak to działa na małże, na plankton, na te rzeczy, którymi się żywią ryby. To jest bardzo ważne, bo od tego zależy też to, co się będzie działo w morzu i pozwoliłoby to nam po części zawęzić, jaka to substancja - zauważył fizyk morza. 

Zdaniem Piskozuba zatrucie Odry może być efektem jakiegoś ubocznego procesu technologicznego albo tego, że „do rzeki zrzucono więcej jakiejś substancji”. - Też się mówi o tym oczywiście, że mogły się do tego przyczynić zmiany klimatu. W tym sensie, że jest bardzo ciepło, że jest mało wody w Odrze i być może nawet jeszcze jakieś zanieczyszczenia z dna się do tego dołożyły - stwierdził. - Powiem szczerze, że gdyby się okazało, że to nie jest zrzut toksyny z fabryki, tylko że to jest po prostu efekt zmian klimatu, to ja bym się bał tego jeszcze bardziej, bo to znaczy, że nie możemy z tym nic zrobić, bo zmiany klimatu, niestety, w krótkim czasie nie powstrzymamy. Będą jeszcze gorsze susze, Odra będzie jeszcze bardziej wyschnięta, fale upału będą jeszcze większe - zaznaczył ekspert. 

Ekologia
Powódź "wynikiem kryzysu klimatycznego". Aktywiści proponują rozwiązanie: "superfundusz"
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Turystyka
Ważny komunikat w sprawie popularnej trasy na Morskie Oko. Turystów czekają utrudnienia
Ekologia
Złote algi zostały zatrzymane. Tylko chwilowo?
Ekologia
Czy ten związek chemiczny ochroni nas przed złotą algą i wymieraniem ryb? Eksperyment
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Ekologia
Odra znów skażona, a system monitoringu nie działa. Czeka nas powtórka katastrofy?