Ustawa Kamilka. Czy nauczyciel może przyjąć kwiaty lub czekoladki? Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia

Czy z okazji Dnia Nauczyciela, końca roku szkolnego itp., nauczyciele mogą przyjmować np. kwiaty lub czekoladki? W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi tzw. ustawy Kamilka, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Publikacja: 14.10.2024 08:24

Nauczycielka po zakończeniu roku szkolnego

Nauczycielka po zakończeniu roku szkolnego

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

mat

Do Ministerstwa Sprawiedliwości napływają pytania od szkół, rodziców, nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi dotyczące tzw. ustawy Kamilka. Resort przyznaje, że często przepisy są błędnie rozumiane, dlatego przygotowano Q&A z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, aby wyjaśnić wątpliwości i uniknąć niewłaściwego zrozumienia przepisów.

Czy ustawa Kamilka odnosi się do kwestii dawania prezentów nauczycielom

Pierwsze z pytań dotyczy przypadającego na 14 października Dnia Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. Otóż pojawia się pytanie, czy przy tej okazji, ale również przy innych (np. koniec roku szkolnego), nauczyciele mogą przyjmować np. kwiaty lub czekoladki? Resort sprawiedliwości podkreśla, że "ustawa Kamilka nie odnosi się do kwestii dawania prezentów nauczycielom". Jak wyjaśniono, mogą oni przyjmować symboliczne upominki, jak kwiaty czy czekoladki, w związku z okazjami (np. zakończenie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela). Zaznaczono przy tym, że nie mogą jednak akceptować większych prezentów, pieniędzy czy kart podarunkowych, które mogłyby sugerować korzyść majątkową w zamian za np. lepsze oceny.

Czytaj więcej

Dzień Nauczyciela 2024: Czy szkoły będą zamknięte? Co z opieką nad dziećmi?

Inne pytanie również dotyczy praktycznej kwestii, a mianowicie, co w sytuacji, kiedy dzieci, zwłaszcza z przedszkoli, żłobków i młodszych klas, podbiegają do nauczyciela, żeby się przytulić? Tutaj MS również wskazuje, że ustawa nie zawiera przepisów, które zabraniałyby dzieciom przytulić się do nauczyciela. Jak dodano, „w standardach ochrony dzieci zalecamy jedynie, aby nie robić nic wbrew woli dziecka”. Resort podkreśla, że „nauczyciel powinien zawsze kierować się swoim profesjonalnym osądem – słuchać, obserwować i odnotowywać reakcję dziecka, a najlepiej – zapytać o jego zgodę na kontakt fizyczny. Przed przytuleniem, pogłaskaniem czy wzięciem dziecka na kolana, aby na przykład je pocieszyć lub uspokoić, należy zapytać je, czy tego potrzebuje”.

A czy dyrektor szkoły może zabronić rodzicom wejścia na teren szkoły (np. z pierwszoklasistami), powołując się na przepisy tak zwanej "ustawy Kamilka"? MS odpowiada, że ustawa nie zawiera przepisów, które zabraniają rodzicom wejścia na teren szkoły. Jak wyjaśniono, art. 21 ustawy odnosi się do stosunku pracy lub wykonywania działalności związanej z opieką, wychowaniem itp. Nie dotyczy to więc odprowadzania dzieci do szkoły.

Czytaj więcej

Problem z "ustawą Kamilka". Dyrektorzy szkół chcą chronić dzieci, ale pytają – jak?

Będzie zmiana przepisów w sprawie rodziców-opiekunów wycieczek

Pojawiają się też wątpliwości, co do zasad, na jakich rodzic może uczestniczyć w wycieczce klasowej dziecka jako opiekun grupy. Resort wskazuje, że w tej sytuacji rodzic – opiekun wycieczki działa jako wolontariusz i podlega weryfikacji karalności. „Najlepiej ustalić listę rodziców – wolontariuszy na początku roku i zweryfikować ich zgodnie z art. 21 ustawy” - radzi MS. Jak dodano, planowana jest jednak zmiana przepisów, która zwolni rodziców z obowiązku dostarczania zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego.

A co z transportem dzieci do szkoły, czy kierowców trzeba weryfikować? MS odpowiada: „Kierowcy autobusów nie muszą być sprawdzani, jeśli nie pełnią funkcji opiekuńczych. Gdy kierowca sprawuje opiekę nad dziećmi podczas transportu, weryfikacja jest konieczna”.

Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć w Q&A zamieszczonym na stronie resortu sprawiedliwości. Można tam również znaleźć podsumowanie najważniejszych zmian wprowadzonych przez „Ustawę Kamilka”.

Czytaj więcej

Powstanie system śledzenia losów dziecka? „Ustawa Kamilka” do zmiany

Do Ministerstwa Sprawiedliwości napływają pytania od szkół, rodziców, nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi dotyczące tzw. ustawy Kamilka. Resort przyznaje, że często przepisy są błędnie rozumiane, dlatego przygotowano Q&A z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, aby wyjaśnić wątpliwości i uniknąć niewłaściwego zrozumienia przepisów.

Czy ustawa Kamilka odnosi się do kwestii dawania prezentów nauczycielom

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawnicy
Komisja Wenecka wydała opinie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Podatki
Spłacasz kredyt rodziców albo męża? Nie skorzystasz z ulgi w PIT