Syria: Szefowie dyplomacji Francji i Niemiec udali się do Damaszku. "Nowy polityczny początek"

Jean-Noel Barrot i Annalena Baerbock – szefowie dyplomacji Francji i Niemiec – przybyli w piątek do stolicy Syrii, Damaszku. Spotkają się tam z nowym syryjskim przywódcą Ahmedem al-Szarą – podaje agencja Reutera.

Publikacja: 03.01.2025 10:11

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot spotkał się w Damaszku z grecko-prawosławnym

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noel Barrot spotkał się w Damaszku z grecko-prawosławnym patriarchą Antiochii Janem X Yazigim.

Foto: REUTERS/Khalil Ashawi

adm

Jest to pierwsza wizyta ministrów spraw zagranicznych państw zachodnich w Syrii po odsunięciu od władzy Baszara Asada – dyktatora, który rządził krajem 24 lata.

Syria: Jean-Noel Barrot i Annalena Baerbock są w Damaszku. „Wyraźny sygnał"

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, którą cytuje agencja Reutera, jeszcze przed rozpoczęciem podróży do Damaszku zaznaczyła w rozmowie z mediami, że Niemcy chcą pomóc Syrii, by znów stała się „bezpiecznym domem dla wszystkich mieszkańców” a także „funkcjonującym państwem, posiadającym pełną kontrolę nad swoim terytorium”. - Mimo całego sceptycyzmu, nie możemy przegapić okazji do wsparcia narodu syryjskiego – zaznaczyła, odnosząc się do islamistycznego ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które 8 grudnia przejęło władzę w Damaszku, obalając reżim Baszara Asada. 

Jak zaznaczyła Baerbock, niemiecko-francuska wizyta w Syrii to „wyraźny sygnał, że nowy polityczny początek między Europą a Syrią oraz między Niemcami a Syrią, jest możliwy”.

Czytaj więcej

Kto stanął w kolejce do nowego władcy Syrii? Nowe rozdanie na Bliskim Wschodzie

Reuters podaje, że niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło także, iż ministrowie odwiedzają Syrię „w imieniu UE” oraz mają na celu wsparcie kraju w osiągnięciu „inkluzywnego, pokojowego przekazania władzy, społecznego pojednania oraz odbudowy kraju”. 

Jean Noel Barrot: Francja i Niemcy stoją u boku narodu syryjskiego w całej jego różnorodności

Wcześniej głos w sprawie zajął także szef francuskiej dyplomacji Jean-Noel Barrot. „Dziś lecę do Damaszku z Annaleną Baerbock. Francja i Niemcy stoją wspólnie u boku narodu syryjskiego w całej jego różnorodności” – podkreślił polityk we wpisie opublikowanym w serwisie X. Jak zaznaczył, oba kraje chcą „wspierać pokojowe przemiany, służące Syryjczykom i zapewniające stabilność w regionie”.

Upadek reżimu Asada w Syrii

8 grudnia syryjski dyktator – Baszar Asad, który rządził krajem 24 lata – uciekł z Damaszku, do którego weszli walczący z jego reżimem od kilkunastu lat rebelianci. Początkowo pojawiły się doniesienia, że samolot, którym leciał Asad, mógł się rozbić, ale ostatecznie okazało się, że dotarł on do Rosji, gdzie otrzymał azyl. 

Czytaj więcej

Syria bez Baszara Asada. Droga w nieznane

Na początku grudnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron poinformowali, że zgodzili się współpracować z syryjskimi grupami opozycyjnymi, które przejęły władzę w Damaszku „na podstawie elementarnych praw człowieka oraz ochrony mniejszości etnicznych i religijnych”. Decyzja ta miała zapaść podczas rozmowy którą przywódcy Francji i Niemiec odbyli telefonicznie.

Zachodnie stolice debatowały nad tym, czy i jak współpracować z syryjskimi rebeliantami, dowodzonymi przez grupę Hajat Tahrir al-Szam (HTS). USA i Wielka Brytania uznały ją za organizację terrorystyczną. 

Jest to pierwsza wizyta ministrów spraw zagranicznych państw zachodnich w Syrii po odsunięciu od władzy Baszara Asada – dyktatora, który rządził krajem 24 lata.

Syria: Jean-Noel Barrot i Annalena Baerbock są w Damaszku. „Wyraźny sygnał"

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Dyplomacja
Szijjarto ocenia decyzję ministra Sikorskiego: Dziecinna i żałosna
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Dyplomacja
Polska nie chce obecności ambasadora Węgier na inauguracji prezydencji w UE
Dyplomacja
Marek Magierowski: Być może Radosław Sikorski poważnie się obawiał, że wystartuję w wyborach prezydenckich
Dyplomacja
Marek Magierowski: Posłom PiS skandującym w Sejmie nazwisko Donalda Trumpa zalecałbym ostrożność
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Dyplomacja
Marek Magierowski: Deklarowałem, że jestem gotowy odejść
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay