Robert Fico po wizycie w Moskwie zapewnia, że Władimir Putin chce nadal wysyłać gaz Europie (WIDEO)

Robert Fico, premier Słowacji, po spotkaniu z Władimirem Putinem na Kremlu poinformował, że Rosja nadal chce wysyłać gaz do Europy.

Publikacja: 23.12.2024 06:01

Robert Fico i Władimir Putin

Robert Fico i Władimir Putin

Foto: Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool via REUTERS

arb

Fico odwiedził Moskwę w przededniu wygaśnięcia umowy rosyjskiego Gazpromu z ukraińskim Naftohazem dotyczącej tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Kijów sygnalizuje, że nie jest zainteresowany przedłużeniem umowy, która przestanie obowiązywać 1 stycznia 2025 roku. 

Robert Fico trzecim przywódcą państwa UE, który odwiedził Moskwę po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą

Tymczasem Słowacja jest uzależniona od dostaw gazu, które docierają do niej z Rosji przez Ukrainę. W ostatnim czasie Fico podejmuje działania dyplomatyczne, które mają zapewnić dalsze dostawy gazu z Rosji na Słowację. Fico krytykuje przy tym ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, za odrzucanie możliwości przedłużenia umowy z Gazpromem.

Słowacka opozycja krytykuje premiera za wizytę w Moskwie określając ją mianem „haniebnej”. Fico jest trzecim szefem rządu kraju UE, który odwiedza Moskwę po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą (pozostali dwaj to premier Węgier Viktor Orbán i kanclerz Austrii Karl Nehammer). Premier Słowacji zapewnił, że o swojej wizycie poinformował władze UE.

Czytaj więcej

Wielkie zwycięstwo Ukrainy w Hadze: Kreml zapłaci, albo straci aktywa

Fico tłumaczył, że udał się do Moskwy w związku z przebiegiem spotkania z Zelenskim, który – jak relacjonował Fico – odrzucił możliwość jakiegokolwiek tranzytu gazu z Rosji na Słowację.

„Rosyjski prezydent Władimir Putin potwierdził gotowość (Federacji Rosyjskiej) do dalszego dostarczania gazu na Zachód i na Słowację, co będzie praktycznie niemożliwe po 1 stycznia 2025 roku, wobec stanowiska ukraińskiego prezydenta” - napisał Fico na Facebooku po spotkaniu z Putinem.

Rosyjska telewizja pokazała zdjęcia, na których widać jak Fico i Putin podają sobie ręce przed rozpoczęciem rozmów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że wizyta została zaaranżowana przed kilkoma dniami.

Prenumerata 2025

Liderzy wybierają zaufane źródło wiedzy

Zaprenumeruj

Wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę odczuje też Mołdawia

Premier Słowacji poinformował, że wymienił z Putinem uwagi na temat sytuacji militarnej na Ukrainie i szans na zakończenie wojny poprzez negocjacje pokojowe. Premier Słowacji i prezydent Rosji rozmawiali też o relacjach dwustronnych.

Rosyjski gaz przestanie płynąć przez Ukrainę. Problem mają Słowacja i Mołdawia

Fico, który powrócił do władzy na Słowacji po wyborach w 2023 roku, dokonał zwrotu w polityce zagranicznej kraju – natychmiast wstrzymał wysyłanie pomocy wojskowej do Kijowa, wielokrotnie krytykował sankcje UE wobec Rosji i nawoływał do jak najszybszych negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Słowacja stara się o przedłużenie dostaw gazu z Rosji ponieważ - jak przekonuje Fico – zakup gazu z innego źródła będzie się wiązać z wyższymi kosztami tranzytu. Ukraina odrzuca jednak możliwość tranzytu rosyjskiego gazu po 1 stycznia 2025 roku.

O dalszy tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę starają się też Węgry, ale one będą nadal otrzymywać rosyjski gaz po 1 stycznia 2025 roku za pośrednictwem gazociągu TurkStream, przebiegającego po dnie Morza Czarnego.

Wstrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę odczuje też Mołdawia. Stojący na czele mołdawskiej spółki Moldovagaz Vadim Ceban apeluje do Gazpromu, aby ten nadal dostarczał gaz Mołdawii gazociągiem TurkStream, przez Bułgarię i Rumunię.

Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny
Dyplomacja
Uchwała w sprawie Beniamina Netanjahu. Wiceminister tłumaczy intencje rządu
Dyplomacja
Rosja twierdzi, że Litwa ma wobec niej roszczenia terytorialne. Zapowiada działania