Korea Północna wystrzeliła wiele rakiet balistycznych

Korea Północna przeprowadziła w czwartek rano czasu lokalnego (tuż po północy czasu polskiego) próbę rakietową z użyciem licznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - informuje południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Publikacja: 12.09.2024 05:04

Południowokoreańskie media informują o próbie rakietowej Korei Północnej

Południowokoreańskie media informują o próbie rakietowej Korei Północnej

Foto: AFP

arb

Przeprowadzona w czwartek o 7:10 czasu lokalnego (0:10 czasu polskiego) próba była pierwszą taką próbą Pjongjangu od ponad dwóch miesięcy.

Korea Południowa i Japonia potępiają próbę rakietową Korei Północnej

Pociski zostały wystrzelone z rejonu Pjongjangu i przeleciały nawet ok. 360 km przed spadnięciem do morza – podaje strona południowokoreańska.

„Zdecydowanie potępiamy wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną jako oczywistą prowokację, która zagraża pokojowi i stabilności na Półwyspie Koreańskim” - czytamy w oświadczeniu Kolegium Połączonych Szefów Sztabów z Korei Południowej.

Ministerstwo Obrony Japonii podało, że co najmniej dwa pociski balistyczne z Korei Północnej przeleciały ponad 350 km i osiągnęły pułap ok. 100 km.

Czytaj więcej

Korea Północna dostarcza Rosji broń. Rosja dostarcza Korei konie

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że Tokio potępia próbę. Zapewnił też, że Japonia, wraz z USA i Koreą Południową, monitorują sytuację w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Żadna z rakiet nie spadła w rejonie wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii – zaznaczają japońskie media.

100 km

Taki pułap miały osiągnąć rakiety wystrzelone przez Koreę Północną

Ostatnią próbę rakietową Korea Północna przeprowadziła 1 lipca. Wówczas informowała, że testowała nowy taktyczny pocisk balistyczny, który może przenosić ważącą 4,5 tony głowicę bojową.

Kim Dzong Un zapowiada zwiększenie produkcji broni atomowej

Obecna próba rakietowa ma miejsce po tym, jak przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, zapowiedział „wykładniczy” wzrost produkcji broni atomowej i podjęcie kroków, które mają zmierzać ku temu, by broni tej można było użyć „w każdym momencie”.

W ubiegłym miesiącu Kim Dzong Un obserwował test zmodernizowanej wyrzutni rakiet kalibru 240 mm. Zapoznał się też z nowymi dronami-kamikadze północnokoreańskiej produkcji i wezwał do zastosowania w dronach sztucznej inteligencji.

Korea Północna wznowiła też wysyłanie balonów z podwieszonymi do nich workami ze śmieciami nad Koreę Południową. Poprzednio Pjongjang przeprowadzał podobną operację w maju, w odwecie za wysyłanie przez południowokoreańskich aktywistów wymierzonych w reżim Kim Dzong Una ulotek na stronę północnokoreańską.

Korea Północna jest oskarżana o zaopatrywanie Rosji w amunicję artyleryjską i pociski balistyczne, których Rosja ma używać przeciw Ukrainie. Oskarżeniom takim zaprzecza zarówno Pjongjang, jak i Moskwa – ale Ukraińcy pokazywali już szczątki rakiet, które mają być północnokoreańskimi pociskami KN-23 lub KN-25.

Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?
Dyplomacja
Wiceszef MSZ Andrzej Szejna: Andrzej Duda zachował się jak Wojciech Szczęsny