Beniamin Netanjahu nie chce wycofać wojsk ze Strefy Gazy, bo boi się, że tam nie wrócą

Premier Izraela, Beniamin Netanjahu, po raz kolejny publicznie wykluczył możliwość wycofania izraelskich wojsk z tzw. korytarza filadelfijskiego, czyli pasa granicznego między Strefą Gazy a Egiptem.

Publikacja: 05.09.2024 05:50

Beniamin Netanjahu

Beniamin Netanjahu

Foto: Ohad Zwigenberg/Pool via REUTERS

arb

Izraelski premier oświadczył w środę, że Izrael zgodzi się tylko na takie trwałe zawieszenie broni w Strefie Gazy, które gwarantuje, iż granica między enklawą a Egiptem nigdy już nie będzie wykorzystywana do wspierania Hamasu.

Beniamin Netanjahu: Jeśli się wycofamy z „korytarza filadelfijskiego” nie będziemy w stanie wrócić

- Dopóki to się nie wydarzy, będziemy tam – dodał na konferencji prasowej. Izrael wyjaśnia, że obecność jego wojsk na terenie tzw. korytarza filadelfijskiego ma zagwarantować, że przez granicę z Egiptem do Strefy Gazy nie będzie przemycana przede wszystkim broń dla Hamasu.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Premier Izraela Beniamin Netanjahu gra pokerowo. Może przegrać

Wycofanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy, w tym z „korytarza filadelfijskiego”, jest jednym z elementów zawieszenia broni, na które zgadza się Hamas. Izraelska armia miała by opuścić enklawę w pierwszej fazie zawieszenia broni, co Izrael jednak odrzuca utrzymując, że musi pozostawić swoich żołnierzy nie tylko na terenie „korytarza filadelfijskiego”, ale też tzw. korytarza Netzarim, który dzieli Strefę Gazy na część północną i południową.

Netanjahu uważa, że w momencie, gdy Izrael wycofa swoje wojska z enklawy, „międzynarodowa presja sprawi, że ich powrót tam będzie niemożliwy”.

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

PAP

Premier Izraela oświadczył, że warunkiem tego, by jego kraj zgodził się na trwałe zawieszenie broni, jest udzielenie Tel Awiwowi gwarancji, iż ktokolwiek będzie rządził powojenną Strefą Gazy, będzie w stanie przeciwdziałać temu, by „korytarz filadelfijski” był wykorzystywany do przemytu broni i zaopatrzenia do Hamasu.

Beniamin Netanjahu: Sposobem na uwolnienie zakładników jest stała presja na Hamas

- Ktoś musi tam być. Pokażcie mi kogokolwiek, kto rzeczywiście udowodni – nie na papierze, nie w słowach, nie na slajdzie – ale dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, że może rzeczywiście przeciwdziałać powrotowi tego, co działo się wcześniej – oświadczył Netanjahu nawiązując do ataku Hamasu na Izrael z 7 października.

- Jesteśmy otwarci, na rozważenie tego, ale nie widzimy, by to się teraz działo – dodał.

Sprawa tzw. korytarza filadelfijskiego jest jednym z punktów spornych, który blokuje zawarcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Hamas domaga się wycofania wszystkich izraelskich wojsk ze Strefy Gazy.

Netanjahu, po odnalezieniu przez izraelskich żołnierzy ciał sześciu zakładników uprowadzonych przez Hamas 7 października, jest poddawany coraz większej presji izraelskiej opinii publicznej w sprawie zawarcia porozumienia z Palestyńczykami i doprowadzenia do powrotu do Izraela tych zakładników, których Hamas wciąż przetrzymuje.

Premier Izraela twierdzi jednak, że najlepszym sposobem na doprowadzenie do powrotu zakładników jest wywieranie stałej presji na Hamas. - Trzeba ich naciskać, wywierać na nich presję, by wypuścili pozostałych zakładników. Więc jeśli chcecie wypuszczenia zakładników, musicie kontrolować „korytarz filadelfijski” - podsumował Netanjahu.

Izraelski premier oświadczył w środę, że Izrael zgodzi się tylko na takie trwałe zawieszenie broni w Strefie Gazy, które gwarantuje, iż granica między enklawą a Egiptem nigdy już nie będzie wykorzystywana do wspierania Hamasu.

Beniamin Netanjahu: Jeśli się wycofamy z „korytarza filadelfijskiego” nie będziemy w stanie wrócić

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Papież Franciszek zabrał głos w sprawie wyborów prezydenckich w USA
Dyplomacja
Rosja wydala sześciu brytyjskich dyplomatów. FSB oskarża ich o szpiegostwo
Dyplomacja
Antony Blinken o pomocy dla Ukrainy: Dostosowujemy się na każdym kroku
Dyplomacja
Węgry gotowe pozwać Komisję Europejską. Chodzi o ochronę granic
Dyplomacja
Korea Północna wystrzeliła wiele rakiet balistycznych
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne