Strefa Gazy: Sześcioro dzieci zginęło w izraelskim nalocie. "Jaką zbrodnię popełniły?" (WIDEO)

Antony Blinken, sekretarz stanu USA, przybył w niedzielę do Tel Awiwu z dziewiątą wizytą od momentu wybuchu wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy. Tymczasem Hamas oskarża Izrael o sabotowanie rozmów dotyczących zawieszenia broni. W niedzielnych nalotach na Strefę Gazy zginęło 21 osób - podaje strona palestyńska.

Publikacja: 19.08.2024 05:15

W niedzielę Izrael atakował z powietrza cele w Strefie Gazy

W niedzielę Izrael atakował z powietrza cele w Strefie Gazy

Foto: Reuters TV via REUTERS

arb

Blinken spotka się w poniedziałek z najważniejszymi politykami Izraela, w tym premierem Beniaminem Netanjahu. Jego wizyta na Bliskim Wschodzie ma pomóc w osiągnięciu porozumienia w kwestii zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Jednak strona palestyńska, kilka godzin po tym, jak Blinken wylądował w Tel Awiwie, oskarżyła izraelski rząd o działania, które mają sabotować ewentualne porozumienie.

Amerykanie: Rozmowy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy znalazły się w punkcie zwrotnym

Hamas obarcza Beniamina Netanjahu odpowiedzialnością za „udaremnianie wysiłków mediatorów”, opóźnianie zawarcia porozumienia i narażanie izraelskich zakładników, wciąż przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy, na śmierć w związku z działaniami ofensywnymi izraelskiej armii na terenie enklawy.

Blinken, po wizycie w Izraelu, uda się do Egiptu. Egipt i Katar są aktywnie zaangażowane w mediacje między Izraelem a Hamasem.

Przedstawiciele administracji Joe Bidena przekonują, że rozmowy na temat zawieszenia broni w Strefie Gazy i powrotu zakładników do Izraela znalazły się w „punkcie zwrotnym”. - Uważamy, że to kluczowy czas – mówi rozmówca agencji Reutera.

Palestyńczycy: W niedzielnym nalocie Izraela zginęły dzieci i ich matka. "Co zrobiły, aby na to zasłużyć?"

Tymczasem w niedzielę w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginąć miało 21 cywilów, w tym sześcioro dzieci i ich matka – podaje strona palestyńska. Najmłodsza ofiara nalotu na budynek mieszkalny w mieście Dajr al-Balah to 18-miesięczne dziecko - poinformował agencję Reutera dziadek dzieci, które zginęły w nalocie, Mohammed Khattab.

Czytaj więcej

Negocjacje w Katarze o wojnie w Gazie. Ostatnia szansa na deeskalację

- Jaką zbrodnię popełniły? Czy zabiły Żyda? Czy strzelały do Żydów? Czy wystrzeliwały rakiety w stronę Żydów? Co zrobiły, aby na to zasłużyć? - pytał Khatab.

Izraelska armia nie skomentowała doniesień o śmierci dzieci w nalocie. Izrael wielokrotnie zaprzeczał, jakoby atakował cele cywilne w Strefie Gazy i podkreślał, że jego działania militarne w enklawie mają na celu zniszczenie Hamasu. Izrael oskarża jednocześnie Hamas, że ten wykorzystuje cywilów w charakterze żywych tarczy, czemu strona palestyńska zaprzecza.

Beniamin Netanjahu o rozmowach w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy: Są sprawy, w których nie możemy być elastyczni

Rozmowy o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem mają być prowadzone w tym tygodniu w Kairze, po dwudniowych negocjacjach w Dausze w ubiegłym tygodniu. Blinken liczy, że w czasie jego kolejnej wizyty na Bliskim Wschodzie dojdzie do przełomu.

Wojna Izraela z Hamasem trwa od 7 października 2023 roku, gdy Palestyńczycy niespodziewanie zaatakowali Izrael, zabijając ok. 1 200 osób i biorąc do niewoli 253 zakładników. W izraelskiej operacji odwetowej zginęło jak dotąd ponad 40 tys. Palestyńczyków – wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Izrael twierdzi, że zabił 17 tys. bojowników Hamasu.

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

Foto: PAP

W wyniku działań wojennych niemal cała Strefa Gazy została obrócona w ruinę, a większość z 2,3 mln jej mieszkańców musiało uciekać z domów. Enklawie grozi katastrofa humanitarna i klęska głodu.

W kontekście rozmów na temat zawieszenia broni premier Izraela, Beniamin Netanjahu, mówił w niedzielę członkom swojego gabinetu, że „są sprawy, w których Izrael może być elastyczny i takie, w których nie może być elastyczny, w których będzie nalegał”.

Strona izraelska chce m.in. aby jej wojska pozostały w rejonie granicy między Strefą Gazy a Egiptem (tzw. korytarz filadelfijski, w okolicy miasta Rafah), aby gwarantować, iż z Egiptu do Strefy Gazy nie będzie przemycana broń. Kancelaria Netanjahu podkreśla, że premier Izraela chce osiągnąć porozumienie, które doprowadzi do uwolnienia jak największej liczby zakładników Hamasu, a jednocześnie umożliwi Izraelowi osiągnięcie celów wojny – czyli m.in. uniemożliwienie Hamasowi dalszych rządów w Strefie Gazy.

Hamas zarzuca Izraelowi, że warunki przedstawiane przez Beniamina Netanjahu mają na celu storpedowanie porozumienia. Hamas chce, aby porozumienie w sprawie zawieszenia broni oznaczało de facto trwałe zakończenie walk. Izrael zgadza się jedynie na przerwę w działaniach zbrojnych.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau