Rosja: Czy Izrael właśnie przyznał się do posiadania broni atomowej?

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że wypowiedź izraelskiego ministra, który zaproponował atak atomowy na Strefę Gazy, wzbudza "wiele pytań".

Publikacja: 07.11.2023 10:43

Izraelski minister mówił o możliwości użycia broni atomowej przeciwko Hamasowi

Izraelski minister mówił o możliwości użycia broni atomowej przeciwko Hamasowi

Foto: AFP

arb

Amihaj Elijahu, minister dziedzictwa narodowego Izraela ze skrajnej partii Żydowska Siła oświadczył, że Izrael powinien rozważyć zrzucenie bomby atomowej na Strefę Gazy. Po tej wypowiedzi minister Elijahu został zawieszony "do odwołania".

Czytaj więcej

Izraelski minister Amihaj Elijahu mówił o zrzuceniu bomby atomowej na Strefę Gazy. Został zawieszony

MSZ Rosji chce inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Izraelu

Elijahu pytany w wywiadzie radiowym o możliwości użycia broni atomowej przeciwko Hamasowi i Strefie Gazy, odparł: "to jeden ze sposobów".

Tymczasem Izrael oficjalnie nie należy do klubu mocarstw atomowych, choć nieoficjalnie wiadomo, że Tel Awiw dysponuje taką bronią.

Pytanie numer jeden - czy słyszymy właśnie oficjalne potwierdzenie obecności broni atomowej (w Izraelu)?

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji

Według Federacji Amerykańskich Naukowców, think tanku zajmującego się globalną polityką, który prowadzi szacunki dotyczące liczby głowic atomowych w arsenałach różnych państw, Izrael dysponuje ok. 90 głowicami atomowymi.

Zacharowa mówiąc o wypowiedzi izraelskiego ministra w rozmowie z agencją RIA oceniła, że "jak się wydaje Izrael przyznał się do posiadania broni atomowej" i stwierdziła, że ta wypowiedź "rodzi wiele pytań". 

- Pytanie numer jeden - czy słyszymy właśnie oficjalne potwierdzenie obecności broni atomowej (w Izraelu)? - pytała Zacharowa.

- Jeśli tak to gdzie są inspektorzy międzynarodowi i inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej? - kontynuowała.

Oburzenie po wypowiedzi izraelskiego ministra o użyciu broni atomowej w Strefie Gazy

Wypowiedź Elijahu wywołała oburzenie w świecie arabskim, ale też w izraelskich mediach mainstreamowych, Amerykanie uznali ją za "niestosowną", a Iran domagał się szybkiej reakcji społeczności międzynarodowej. 

Szef MSZ Iranu, Hosejn Amir Abdollahijan wezwał Międzynarodową Agencję Atomową do podjęcia natychmiastowych działań, by "rozbroić barbarzyński reżim apartheidu". "Jutro będzie za późno" - dodał we wpisie na platformie X (dawny Twitter).

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau