Władimir Putin nie pojedzie na szczyt BRICS do RPA. Wiadomo, kto go zastąpi

Władze RPA podały, że "za obopólną zgodą" ustalono, iż prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w sierpniowym szczycie BRICS w RPA. Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, Putin będzie uczestniczył w pracach szczytu za pomocą łącza wideo.

Publikacja: 19.07.2023 13:07

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: ALEXEY BABUSHKIN / SPUTNIK / AFP

zew

Komunikat w sprawie wydało biuro prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy.

W oświadczeniu poinformowano, że prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w szczycie grupy państw BRICS w RPA, który odbędzie się w sierpniu, "za obopólną zgodą". Rosję ma reprezentować minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

- Prezydent Putin zdecydował się wziąć udział w szczycie BRICS w formie wideokonferencji. Będzie to pełnoprawny udział - oświadczył z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez Interfax.

Czytaj więcej

Prezydent USA: Putin już przegrał, wojna na Ukrainie nie będzie trwała latami

Nakaz aresztowania Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin został zaproszony na szczyt BRICS, który w sierpniu odbędzie się w Johannesburgu.

Wcześniej Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w związku z sytuacją na Ukrainie wydał nakaz aresztowania Putina. W komunikacie, opublikowanym przez MTK, można było przeczytać, że prezydent Rosji jest oskarżany o "odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej".

Republika Południowej Afryki jest sygnatariuszem MTK. Główna opozycyjna partia w RPA, Sojusz Demokratyczny (DA), próbowała wymusić na władzach zatrzymanie przywódcy Kremla i przekazania go w ręce MTK, gdyby Putin przyleciał do RPA.

Czytaj więcej

Putin o wojnie na Ukrainie: Zachodnie czołgi płoną lepiej niż sowieckie

Prezydent RPA ostrzegał przed ryzykiem wojny z Rosją

Z dokumentów sądowych opublikowanych we wtorek wynika, że w odpowiedzi prezydent RPA Cyril Ramaphosa określił wniosek DA jako "nieodpowiedzialny" i stwierdził, że w grę wchodzi bezpieczeństwo narodowe.

"Rosja dała jasno do zrozumienia, że aresztowanie jej urzędującego prezydenta byłoby wypowiedzeniem wojny" - stwierdził prezydent.

"Ryzyko zaangażowania się w wojnę z Rosją byłoby niezgodne z naszą konstytucją" - podkreślił. Prezydent RPA wyraził przekonanie, że byłoby to sprzeczne z jego obowiązkiem ochrony kraju.

Czytaj więcej

Ławrow: Jeśli Ukraina otrzyma F-16, Rosja potraktuje to jako zagrożenie nuklearne

Dmitrij Pieskow komentuje

O skomentowanie doniesień, jakoby Moskwa dawała Pretorii do zrozumienia, że ewentualne zatrzymanie Putina byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny, proszony był w środę rzecznik Kremla.

- Nikt nikomu nie dawał niczego do zrozumienia. W tym świecie dla wszystkich jest absolutnie jasne, co oznaczałaby próba naruszenia praw rosyjskiej głowy państwa - powiedział Dmitrij Pieskow. - Dlatego nie ma potrzeby nikomu niczego wyjaśniać - dodał.

Szczyt BRICS w RPA

Republika Południowej Afryki przewodniczy obecnie grupie BRICS, która zrzesza m.in. Brazylię, Rosję, Indie i Chiny.

Szczyt BRICS w Johannesburgu odbędzie się w dniach 22-24 sierpnia. Obecni mają być przywódcy RPA, Chin, Brazylii i Indii.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau
Dyplomacja
Jest projekt porozumienia ws. końca wojny w Strefie Gazy. Przełom?