Mateusz Morawiecki: Nie będzie pojednania z Ukrainą bez ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

Gdyby wtedy (w 2008 roku - red.) Ukraina została przyjęta do NATO, a to postulował prezydent Lech Kaczyński, bylibyśmy w innym położeniu, dużo lepszym - mówił w rozmowie z Programem III Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 14.07.2023 08:56

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Piotr Nowak

arb

Morawiecki był pytany czy po szczycie NATO w Wilnie Polska jest krajem bezpieczniejszym.

Szczyt NATO w Wilnie. Mateusz Morawiecki: Już nie będziemy czekać, aż wróg nas zaatakuje

- Tak, możemy tak powiedzieć. NATO zaproponowało nowe zasady obronne, ale także nowa zasada, że nie będziemy czekać na wroga, aż on nas zaatakuje i wtedy będzie kontratak, tylko będziemy budować takie zasady obronne, by przeciwnik nie śmiał nas atakować. 2 proc. PKB wydatków na obronność to ma być minimum, a nie cel - to uzysk ze szczytu NATO. Szwecja w NATO - to kolejny uzysk, powstaje kordon bezpieczeństwa od Finlandii, Szwecji, przez Polskę aż do Grecji. Również wzmocnienie gwarancji dla Ukrainy jest krokiem we właściwym kierunku - ocenił Morawiecki.

Szef rządu był następnie pytany o wzrost wydatków na obronność polskiej armii.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Wilno mało komfortowe dla Wołodymyra Zełenskiego

- Jest na najwyższym poziomie w relacji do PKB wśród wszystkich krajów NATO. A to daje nam bardzo pozytywne postrzeganie wśród innych krajów, jesteśmy przez wiele krajów postrzeganych jako wzór. Mogliśmy przeznaczyć znaczącą wzrost budżetu na armię, zakupy zbrojeniowe - stwierdził.

2 proc. PKB wydatków na obronność to ma być minimum, a nie cel - to uzysk ze szczytu NATO

Mateusz Morawiecki, premier

A jak Morawiecki ocenia podjęte na szczycie zobowiązania wobec Ukrainy, która - wbrew oczekiwaniom Kijowa - nie została formalnie zaproszona do NATO, ale uzyskała gwarancje bezpieczeństwa państw G7.

- Ukraina w NATO wzmocniłaby nasze bezpieczeństwo, byłaby krajem, który oddziela nas od Rosji. Są kraje w NATO, które były bardziej sceptyczne niż inne w kwestii wejścia Ukrainy do NATO. Dlatego zaproponowano gwarancje, które moim zdaniem są dobre - odparł Morawiecki. - Wzmocnienie obronności, nowy pakiet broni dla Ukrainy, determinacja państw NATO w zakresie obrony Ukrainy, jest czymś pozytywnym - dodał.

Mateusz Morawiecki o szczycie NATO w 2008 roku: Koszmarny błąd Niemiec

Czy dokonaliśmy więc postępu w stosunku do szczytu NATO w Bukareszcie, z 2008 roku, gdy Ukrainie i Gruzji zaoferowano jedynie perspektywę członkostwa, bez planu działań na tę rzecz (MAP).

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Szczyt NATO w Wilnie, czyli Bukareszt po lekkim liftingu

- Muszę powiedzieć, że się za bardzo nie posunęliśmy do przodu, bo wtedy nie było wojny na Ukrainie, wojny w Gruzji. Z ubolewaniem muszę przypomnieć, że na tamtym szczycie bukaresztańskim Niemcy i Francja zablokowały drogę Gruzji i Ukrainy do NATO. Od tamtego czasu jesteśmy w gorszym położeniu. Od tamtego czasu Merkel i Niemcy rozwijały współpracę z Rosją. Dziś wiemy doskonale, że był to koszmarny błąd polityki niemieckiej, oni sami to przyznają. Gdyby wtedy Ukraina została przyjęta do NATO, a to postulował prezydent Lech Kaczyński, bylibyśmy w innym położeniu, dużo lepszym, bo Putin nie poważyłby się zaatakować NATO. Dziś musimy starać się posprzątać rozlane mleko - stwierdził. 

Morawiecki przyznał jednocześnie, że "w najbliższym czasie Ukraina nie będzie w NATO".

Mateusz Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Poruszam temat za każdym razem, gdy rozmawiam z Ukraińcami

Morawieckiego zapytano również o niedawną 80. rocznicę krwawej niedzieli, kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej.

- Nie będzie pojednania do końca bez zgody na ekshumację naszych rodaków. Pojednanie musi być oparte na prawdzie, inaczej nie jest żadnym pojednaniem. Na Wołyniu, w Galicji Wschodniej mieliśmy do czynienia w latach 1943-1944 z ludobójstwem okrutnym, bestialskim, tak bardzo, ze trudno to opisywać - odparł.

Czytaj więcej

Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Niewyobrażalnie okrutne ludobójstwo

- Za każdym razem, gdy spotykam się ze stroną ukraińską podkreślam wagę ekshumacji - dodał Morawiecki.

- Na pewno będziemy to cały czas podnosić na forum politycznym, dyplomatycznym w relacjach z Ukrainą - zapewnił.

Morawiecki mówił też, że wyrażona niedawno zgoda Ukrainy na poszukiwanie ciał ofiar rzezi wołyńskiej na Podolu to za mało i Polska będzie się starać o zgodę na kolejne ekshumacje.

- Jak długo PiS będzie kierował państwem polskim nie dopuścimy do tego, by ten temat uległ zapomnieniu - podsumował. 

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego