Powrót Krymu do Ukrainy? Ambasador Chin: Nie widzę powodu, dlaczego nie

Ambasador Chin przy UE Fu Cong zasugerował, że Pekin mógłby poprzeć ukraińskie dążenia do odzyskania integralności terytorialnej z 1991 roku, która obejmuje Krym - półwysep zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Publikacja: 27.06.2023 23:03

Fu Cong

Fu Cong

Foto: eu.china-mission.gov.cn

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 489

W wywiadzie dla Al Jazeery i dwóch innych mediów, kiedy Fu Cong został zapytany o wspieranie celów Kijowa, które obejmują odzyskanie ukraińskich regionów okupowanych obecnie przez Rosję, chiński dyplomata powiedział: "Nie widzę przeciwwskazań".

- Szanujemy integralność terytorialną wszystkich krajów. Kiedy Chiny nawiązały stosunki z byłym Związkiem Radzieckim, to właśnie uzgodniliśmy. Są to kwestie historyczne, które muszą zostać wynegocjowane i rozwiązane przez Rosję i Ukrainę i to jest to, za czym się opowiadamy - dodał ambasador.

Władze Chin wstrzymują się od krytyki Putina

Wypowiedź chińskiego ambasadora miała miejsce po szczycie biznesowym Europa-Chiny 2023, który odbył się 16 czerwca w Brukseli.

W wywiadzie dla "New York Times" w kwietniu, Fu powiedział, że Pekin nie uznaje dążeń Moskwy zmierzających do aneksji ukraińskich terytoriów, w tym Krymu i Donbasu.

Czytaj więcej

Viktor Orban: Władimir Putin nie jest dla mnie zbrodniarzem wojennym

Oprócz Fu, chińscy przywódcy zazwyczaj powstrzymują się od publicznych wypowiedzi na temat aneksji ukraińskich terytoriów przez Rosję.

Kiedy w 2014 r. odbyło się referendum ONZ w sprawie uznania aneksji Krymu, Chiny wstrzymały się od głosu, a Liu Jieyi, wysłannik Chin do ONZ, powiedział wówczas: "Chiny zawsze sprzeciwiały się interwencji w wewnętrzne sprawy państw i szanowały suwerenność i integralność terytorialną wszystkich krajów" - stanowisko to chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powtórzyło w kwietniu.

Pekin nadal wspiera władze w Moskwie

Chiny oficjalnie nie potępiły Kremla za inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku.  Pekin oficjalnie poparł władze na Kremlu po ubiegłotygodniowej próbie zamachu przeprowadzonej przez Grupę Wagnera.

"Jako przyjazny sąsiad Rosji i strategiczny partner, Chiny wspierają Rosję w utrzymaniu stabilności narodowej oraz osiągnięciu rozwoju i dobrobytu" - przekazał resort dyplomacji.

- Opowiadamy się za pokojem i uważamy, że ważne jest, aby osiągnąć pokój tak szybko, jak to możliwe, rozwiązując różnice przy stole negocjacyjnym - powiedział Fu.

W lutym Pekin opublikował 12-punktową propozycję mającą na celu znalezienie "politycznego porozumienia" w celu zakończenia wojny. W ramach tych działań Chiny wysłały w zeszłym miesiącu ambasadora Li Hui do Kijowa, Moskwy i innych krajów europejskich.

Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego