Reuters zwraca uwagę, że pozyskanie przez Australię atomowych okrętów podwodnych, których zasięg jest większy niż okrętów konwencjonalnych, będzie stanowić wyzwanie dla Chin, coraz bardziej aktywnych w rejonie Pacyfiku.
W ramach paktu AUKUS w najbliższych latach Australię ma odwiedzić co najmniej jeden amerykański okręt podwodny. Elementem porozumienia ma być też budowa nowej klasy okrętów podwodnych w oparciu o brytyjskie projekty i amerykańską technologię - twierdzi jeden z rozmówców agencji Reutera.
Czytaj więcej
Część australijskich mediów poruszyło w minionym tygodniu powracający temat australijsko-amerykańsko-brytyjskiej umowy AUKUS, która ma doprowadzić do wyposażenia Królewskiej Marynarki Wojennej Australii w okręty podwodne o napędzie jądrowym.
W poniedziałek w San Diego Biden spotka się z premierami Australii i Wielkiej Brytanii, aby omówić kwestię dostawy okrętów podwodnych o napędzie atomowym, a także innych nowoczesnych systemów uzbrojenia Australii.
Zacieśnienie współpracy wojskowej z Australią przez USA jest skutkiem chęci przeciwstawienia się rozbudowie chińskiej armii oraz wywieraniu przez Pekin coraz większej presji na Tajwan i coraz bardziej asertywnej polityce Chin na wodach Morza Południowochińskiego.