Duda: KE przyjęła z aprobatą moją inicjatywę ws. zmian w sądownictwie

Głównym, podstawowym tematem rozmów był problem sytuacji na wschodzie - wokół Ukrainy, także na Białorusi - mówił na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 07.02.2022 14:57

Andrzej Duda i Charles Michel

Andrzej Duda i Charles Michel

Foto: PAP/EPA

arb

W Brukseli prezydent rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady Europejskiej, Charlesem Michelem.

- Przekazałem informację o moim pobycie w Pekinie, na inauguracji igrzysk olimpijskich. To była trochę taka wizyta dyplomacji olimpijskiej - zauważył prezydent wyliczając przywódców państw, z którymi spotkał się w związku z tą wizytą, w tym m.in. prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

- Podzieliłem się moimi spostrzeżeniami, odczuciami, a również informacjami, które uzyskałem w czasie tych rozmów, dotyczącymi sytuacji na wschodzie, generalnie sytuacji międzynarodowej - dodał Duda.

- Zgodziliśmy się, że tym, czego potrzebujemy, jest jedność europejska - zarówno w UE, jak i NATO - kontynuował prezydent. - Tylko tą drogą możemy obronić pokój, obronić prawo międzynarodowe, co ma znaczenie fundamentalne, bo jeżeli prawo międzynarodowe jest przestrzegane to wtedy nie ma zagrożenia wojną, wtedy jest pokój - podkreślił prezydent.

Czytaj więcej

Prezydencki poker. Nowy pomysł Andrzeja Dudy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Duda mówił, że w czasie rozmów z von der Leyen i Michelem "poruszona została także kwestia jego inicjatywy ustawodawczej" ws. zmian w sądownictwie. Dodał, że ma nadzieję, iż dzięki tej inicjatywie "zostanie rozwiązany problem, który narósł wokół Sądu Najwyższego".

- Przedstawiłem swoje stanowisko w tej sprawie, powiedziałem jakie intencje mi przyświecały. Wyraziłem nadzieję, że to pozwoli zakończyć te dyskusje pomiędzy KE a polskimi władzami, jak również uzdrowi sytuację w Sądzie Najwyższym w Polsce. Mam nadzieję, że ta propozycja zyska poparcie w parlamencie. Z satysfakcją przyjmuję głosy ze strony opozycji, które się pozytywnie do tego odnoszą, z wolą zakończenia konfliktu, znalezienia takich rozwiązań, które będą miały charakter kompromisowy - mówił prezydent.

Jedność, jedność i jeszcze raz jedność - jakiekolwiek spory w UE są teraz wodą na młyn dla naszych przeciwników

Andrzej Duda, prezydent

- Cieszę się, że fakt tej mojej inicjatywy ustawodawczej jest tutaj zarówno w KE, jak i przez przewodniczącego Rady Europejskiej przyjmowany z aprobatą, że jest pewna ulga, że taka inicjatywa się pojawiła. Mam nadzieję, że to oznacza, że także z tej strony jest wola rozwiązania tego problemu. Bo tak jak mówię: jedność, jedność i jeszcze raz jedność - jakiekolwiek spory w UE są teraz wodą na młyn dla naszych przeciwników - podkreślił prezydent.

Dopytywany czy przyjęcie jego projektu mogłoby doprowadzić do odblokowania środków z Funduszu Odbudowy przewidzianych dla Polski, prezydent odparł, że "projekt jest poddawany analizie w tej chwili przez prawników w KE, jak również - jak rozumiem - przez prawników współpracujących z szefem Rady Europejskiej".

- Ton tych rozmów odbieram pozytywnie - zaznaczył. 

Dyplomacja
Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Dyplomacja
USA jednak nie nałożą ceł na Kolumbię. Jest porozumienie
Dyplomacja
Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku