Australia i Japonia zawrą dwustronny pakt obronny

Australia i Japonia podpiszą Porozumienie o Wzajemnym Dostępie (Reciprocal Access Agreement), dwustronnego paktu obronnego, który - po raz pierwszy - ustanowi ramy współpracy między australijską armią a japońskimi Siłami Samoobrony.

Publikacja: 05.01.2022 04:48

Fumio Kishida

Fumio Kishida

Foto: AFP

arb

Do podpisania porozumienia ma dojść w czasie wirtualnego szczytu z udziałem premierów Australii i Japonii, który odbędzie się w czwartek. Premier Japonii, Fumio Kishida, miał udać się do Australii i USA z wizytą, ale zmienił plany w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Japonii, związaną z transmisją wariantu Omikron.

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział, że w czasie szczytu premierzy podpiszą Porozumienie o Wzajemnym Dostępie.

Traktat będzie wyrażeniem woli naszych narodów, by współpracować w sprostaniu wspólnym strategicznym wyzwaniom dla bezpieczeństwa

Scott Morrison, premier Japonii

- Ten traktat będzie wyrażeniem woli naszych narodów, by współpracować w sprostaniu wspólnym strategicznym wyzwaniom dla bezpieczeństwa, przed którymi stoimy oraz w przyczynianiu się do bezpieczeństwa i stabilizacji w rejonie Indo-Pacyfiku - oświadczył Morrison.

Czytaj więcej

Japonia i Australia rozmawiają o dwustronnym sojuszu obronnym

Australia i Japonia mają rozmawiać również o wzmocnieniu współpracy w zakresie rozwoju energii odnawialnej, a także kluczowych technologii.

Morrison podkreślił, że współpraca między Australią i Japonią obejmuje również program Quad-u (forum współpracy USA, Japonii, Indii i Australii zaniepokojonych ekspansją Chin w regionie Azji południowo-wschodniej) oraz "wspólne, oparte na nowych technologiach podejście dotyczące redukcji emisji CO2).

Dyplomacja
USA planują kolejne spotkanie Witkoffa z przedstawicielami Rosji
Dyplomacja
Viktor Orbán liczy na porozumienie z USA. Chodzi o to, by cła nie zaszkodziły Węgrom
Dyplomacja
Rozmowy w Paryżu. Będą namawiać USA, by wobec Rosji „częściej używały kija”
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Izrael chciał w maju zaatakować Iran. Sprawę rozstrzygnął Donald Trump
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
USA zamkną niemal 30 placówek dyplomatycznych? Część z nich znajduje się w Europie