Rosja spodziewa się trudnych negocjacji z USA

Negocjacje ws. gwarancji bezpieczeństwa między Moskwą a Waszyngtonem nie będą łatwe, strona rosyjska jest na to gotowa - oświadczył na łamach magazynu "International Affairs" wiceszef rosyjskiego MSZ, Siergiej Riabkow.

Publikacja: 27.12.2021 10:31

Wendy Sherman, zastępczyni sekretarza stanu USA

Wendy Sherman, zastępczyni sekretarza stanu USA

Foto: U.S. Department of State from United States, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

Riabkow, który ma kierować rosyjską delegacją w czasie negocjacji na temat umów z gwarancjami bezpieczeństwa, jakie Rosja chce zawrzeć z USA i NATO stwierdził, że negocjacje będą wymagać "wysiłku dyplomatycznego", na co strona rosyjska jest gotowa.

Jednocześnie wiceszef MSZ Rosji przyznał, że nie wie jeszcze kto stanie na czele delegacji amerykańskiej, która będzie uczestniczyła w rozmowach.

- Mam odpowiednie instrukcje, ale nadal nie wiem, kto będzie moim odpowiednikiem ze strony amerykańskiej - podkreślił.

Riabkow wyraził jednocześnie przypuszczenie, że na czele amerykańskiej delegacji może stać pierwsza zastępczyni sekretarza stanu, Wendy Sherman. - Znamy się od dłuższego czasu, pracowaliśmy razem w kwestii irańskiego programu nuklearnego - stwierdził wiceszef MSZ Rosji.

Czytaj więcej

Rosja ćwiczyła odparcie intensywnego ataku z powietrza

- Pani Sherman, w mojej opinii, jest osobą, która twardo broni amerykańskich interesów. To oznacza, że negocjacje nie będą łatwe. Będziemy musieli znaleźć wspólne punkty - dodał.

Rosja chce zawrzeć dwie umowy - jedną z USA, jedną z NATO - obie mają zawierać gwarancje bezpieczeństwa dla Moskwy.

Moskwa przekazała propozycje dotyczące projektu umowy zawierającej gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji stronie amerykańskiej przed dwoma tygodniami. Propozycje Moskwy obejmują: wykluczenie dalszego rozszerzania NATO i akcesji Ukrainy do Sojuszu; zobowiązanie do tego, aby nie rozmieszczać dodatkowych żołnierzy i systemów uzbrojenia na terytorium państw, które nie należały do NATO przed majem 1997 roku (a więc przed przystąpieniem do NATO państw Europy środkowo-wschodniej, w tym Polski) - z wyjątkiem sytuacji, w której NATO i Rosja osiągną porozumienie co do takiego rozmieszczenia.

Mam odpowiednie instrukcje, ale nadal nie wiem, kto będzie moim odpowiednikiem ze strony amerykańskiej

Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji

Ponadto NATO miałoby zobowiązać się do porzucenia wszelkich wojskowych działań na Ukrainie, w Europie wschodniej, na Kaukazie i w Azji Centralnej.

Obie strony miałyby też zobowiązać się do tego, by nie rozmieszczać rakiet krótkiego i średniego zasięgu w miejscach, z których mogłyby one dosięgnąć terytorium drugiej strony.

Rosja i NATO miałyby też zobowiązać się do rezygnacji z organizowania ćwiczeń formacji większych niż brygada w ustalonym obszarze przygranicznym oraz do regularnej wymiany informacji o ćwiczeniach wojskowych.

Ponadto warunki stawiane przez Rosję przewidują, że Rosja i NATO zadeklarowałyby, że nie są przeciwnikami i zgodziły się rozstrzygać wszystkie spory pokojowo, bez użycia siły. Między Rosją i NATO miałaby też być uruchomiona gorąca linia do kontaktów w sytuacjach nadzwyczajnych.

Dyplomacja
Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Dyplomacja
USA jednak nie nałożą ceł na Kolumbię. Jest porozumienie
Dyplomacja
Mark Rutte mówi w Davos: Donald Trump ma rację, problemem jest Europa
Dyplomacja
Sekretarz stanu USA jedzie do Panamy. Będą rozmowy o Kanale Panamskim
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Dyplomacja
Ameryka-Chiny: bój o sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku