Czy amantadyna może pomagać chorym na COVID-19?

Najprostszą metodą badawczą było sprawdzenie, czy chorzy, którzy już ten lek biorą, a u których doszło do zainfekowania koronawirusem, mogą przechodzić chorobę łagodniej – mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik katedry Neurologii i Kliniki Neurologii UM w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i współautor pierwszej na świecie pracy dotyczącej potencjalnego efektu ochronnego amantadyny u pacjentów w koronawirusem.

Aktualizacja: 15.04.2021 22:11 Publikacja: 15.04.2021 15:49

Czy amantadyna może pomagać chorym na COVID-19?

Foto: Adobe Stock

W opublikowanych wiosną 2020 r. wynikach badań prof. Konrad Rejdak i prof. Paweł Grieb wykazali, że pacjenci z leczonymi amantadyną chorobami neurologicznymi (m.in. Parkinsonem, SM), którzy zarazili się koronawirusem, bardzo łagodnie lub bezobjawowo przechodzili chorobę.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zlecił badania kliniczne leku pod nadzorem Agencji Badań Medycznych – bierze w nim udział 200 osób powyżej 18 roku życia. Resort zdrowia podkreślił też, że na świecie nie ma badań potwierdzających skuteczność tego leku w walce z koronawirusem. – Mamy do czynienia z opisami przypadków, jest to dowód naukowy, ale nie o wysokiej sile – tłumaczy prof. Rejdak. Jak dodaje, w gradacji dowodów naukowych, serie przypadków są traktowane jako pierwsze, bo otwierają drogę do badań, ale nie są decydujące. – Są dowody, które są przesłanką, aby te badania przeprowadzić – stwierdza.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne