Komentarz partnera
Jak pokazują wyniki naszego tegorocznego sondażu, przeprowadzonego przy okazji kampanii Wielkie Badania Wzroku, z roku na rok rośnie odsetek Polaków źle oceniających stan swojego wzroku, a co trzecia osoba „zawsze” lub „często” widzi niewyraźnie. Na podrażnienie, suchość, szczypanie i pieczenie oczu narzeka już co czwarty Polak, a niemal co trzeci widzi niewyraźnie. Przyczyn tych dolegliwości można szukać w różnych obszarach życia codziennego, ale podstawową jest zbyt długie i systematyczne korzystanie z urządzeń z ekranem lub wyświetlaczem. Obecnie 86 proc. Polaków deklaruje, że codziennie korzysta z komputerów, tabletów czy smartfonów. 68 proc. z nich każdego dnia przebywa w pomieszczeniach sztucznie oświetlonych, a co trzeci uprawia aktywność fizyczną jedynie raz w miesiącu lub rzadziej. Te dane nie wyglądają zadowalająco, szczególnie jeśli zostaną zestawione z odsetkiem Polaków systematycznie badających wzrok u lekarza okulisty lub optometrysty. Zaledwie 32 proc. ankietowanych było u specjalisty w ostatnim roku.
Na skutek zmian cywilizacyjnych rokrocznie obserwujemy również wzrost występowania groźnych chorób oczu. Według aktualnych szacunków poważne choroby wzroku, takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), retinopatia cukrzycowa i zaćma, dotykają w Polsce ok. 3 mln osób. Nawet połowa z nich nie wie o zachodzących zmianach chorobowych, które początkowo mogą nie dawać żadnych objawów.
Czytaj więcej
Przybywa osób borykających się ze schorzeniami oczu. Problem pogłębiła pandemia i praca w trybie zdalnym.
Wyniki naszego badania ankietowego, przeprowadzonego w 2022 r., pokazują, że większość Polaków po 35. roku życia słyszało o najczęstszych schorzeniach. O występowaniu zaćmy i jaskry wiedziało 92 proc. zapytanych Polaków. Obok tych chorób w odpowiedziach pojawiło się również zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) (67 proc.) oraz retinopatia cukrzycowa (34 proc.).