Berlin stawia na własne szczepionki. Wyprodukują dodatkowe?

Licząc się z niekontrolowanym rozwojem epidemii, rząd czyni starania, aby zdobyć więcej szczepionek. Mają pochodzić z powstającej wytwórni BioNTech w Hesji.

Aktualizacja: 28.12.2020 21:50 Publikacja: 28.12.2020 18:11

Berlin stawia na własne szczepionki. Wyprodukują dodatkowe?

Foto: AFP

Początkowi szczepień w Niemczech towarzyszą alarmujące dane o dalszym rozprzestrzenianiu się wirusa. Brak wprawdzie rekordowych liczb, lecz nikt nie ma wątpliwości, że jest to wynik mniejszej liczby testów w okresie świątecznym oraz spowolnienia tempa analiz przyczyn zgonów. Liczba śmiertelnych ofiar wirusa przekroczyła w poniedziałek 30 tys. osób. W czasie ostatniej doby do poniedziałku rano zanotowano prawie 11 tys. zakażeń i 348 zgonów.

Obawa przed pogorszeniem się sytuacji w najbliższych tygodniach sprawiła, że mnożą się propozycje o uruchomieniu „kryzysowej", a więc dodatkowej, produkcji szczepionek. Jako pierwszy z apelem takim wystąpił Christian Lindner, szef liberalnej FDP. Pojawiły się też żądania pod adresem rządu, aby wykorzystując zapisy ustawowe, doprowadził do przekazania przez producentów szczepionek licencji innym firmom farmaceutycznym. Przede wszystkim chodzi o szczepionkę BioNTech/Pfizer.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne