Według opublikowanego w poniedziałek projektu zmian w ustawie o dowodach osobistych, by uzyskać taki dokument, trzeba będzie udostępnić organowi wydającemu swoje odciski palców. Podobnie jak niegdyś w dowodach w formie książeczki wróci obowiązek składania własnoręcznego podpisu, który będzie reprodukowany na nowym dowodzie.
Dziś zasadniczo dowód wydaje się na dziesięć lat, chyba że jego właścicielem jest dziecko w wieku do pięciu lat – wtedy obowiązuje termin pięcioletni. Po zmianach podstawowym terminem wciąż będzie dziesięć lat, a okres pięcioletni będzie dotyczył dzieci w wieku do 12 lat. Wyjątkiem będzie sytuacja osoby w wieku powyżej 12 lat, od której chwilowo nie będzie możliwe pobranie odcisków żadnego z palców. Wówczas dowód będzie wydawany tylko na rok.
Czytaj także: Nowe e-dowody osobiste z odciskami palców
Tak jak dotychczas wizerunek osoby, której będzie wydany dowód, będzie przechowywany w Rejestrze Dowodów Osobistych. To samo będzie dotyczyło podpisu danej osoby. Natomiast wzory odcisków palców będą przechowywane od dnia złożenia wniosku o wydanie dowodu do dnia jego odbioru.
Nowe przepisy ograniczą możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie elektronicznej. Będzie to możliwe tylko w przypadku dzieci w wieku do 12 lat.