W niemieckim przemyśle nie widać poprawy

Koniunktura w niemieckiej gospodarce nieco się w kwietniu poprawiła, ale wciąż balansuje ona na granicy recesji. A sektor przemysłowy tkwi w zapaści.

Aktualizacja: 18.04.2019 13:50 Publikacja: 18.04.2019 10:21

W niemieckim przemyśle nie widać poprawy

Foto: Pixabay

Taki obraz sytuacji gospodarczej nad Renem maluje wstępny odczyt PMI, wskaźnika koniunktury bazującego na ankiecie wśród menedżerów przedsiębiorstw.

Zbiorczy PMI, obejmujący sektor usługowy i przemysłowy, wzrósł w kwietniu do 52,1 pkt, z 51,4 pkt w marcu. Każdy odczyt tego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza, że gospodarka rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiąca, a dystans od tej granicy stanowi miarę tempa rozwoju. W marcu PMI był najniżej od niemal sześciu lat i pomimo kwietniowej zwyżki wciąż wskazuje, że największa gospodarka strefy euro rozwija się niemrawo.

- Szeroki obraz sektora prywatnego w Niemczech niewiele się zmienił. Solidny wzrost aktywności w gospodarce usługowym kompensuje związaną z eksportem słabość przemysłu wytwórczego – skomentował Phil Smith, ekonomista z firmy IHS Markit, która oblicza wskaźniki PMI.

Gospodarka Niemiec rozwija się obecnie niemal wyłącznie dzięki sektorowi usługowemu. W tym sektorze wskaźnik aktywności PMI wzrósł w kwietniu do najwyższego od siedmiu miesięcy poziomu 55,6 pkt, z 55,4 pkt w marcu.

PMI w niemieckim przemyśle zanotował nawet większą zwyżkę, ale utrzymał się wyraźnie poniżej 50 pkt, co wskazuje na recesję w tym sektorze. Wyniósł 44,5 pkt, w porównaniu do 44,1 pkt w marcu.

Ankietowane przez HIS Markit firmy odpowiadają na pytania dotyczące m.in. tego, jak w ciągu miesiąca zmieniła się ich produkcja, wartość zamówień, zatrudnienie itp. Kwietniowa ankieta sugeruje, że niemieccy producenci nadal borykają się ze słabnącym popytem zza granicy. W ostatniej dekadzie zamówienia eksportowe tylko raz malały szybciej, niż w kwietniu. Dotyka to przede wszystkim firm motoryzacyjnych, ale też tych, które eksportują do Wielkiej Brytanii.

Dane gospodarcze
Polska gospodarka ruszyła. Wzrost PKB większy niż oczekiwano
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Dane gospodarcze
EBC musi ciąć stopy procentowe szybciej niż Fed
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy USA nieco zwolnił
Dane gospodarcze
EBC znów tnie stopy procentowe. To jeszcze nie koniec obniżek?
Dane gospodarcze
Znów najmniej urodzeń od II wojny światowej. Ubywa Polaków w wieku produkcyjnym
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe