Fitch: Eksplozja deficytu nie zburzy wiarygodności Polski

Epidemia koronawirusa wyrwie sporą dziurę w budżecie Polski i zwiększy dług publiczny. Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, nie podważa to jednak wiarygodności kredytowej kraju.

Aktualizacja: 27.03.2020 22:29 Publikacja: 27.03.2020 22:27

Fitch: Eksplozja deficytu nie zburzy wiarygodności Polski

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W piątek wieczorem agencja Fitch utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski w odniesieniu do długoterminowych zobowiązań w walutach obcych na poziomie A-. To siódmy stopień na 24 możliwe. Perspektywa tej oceny pozostaje stabilna, co oznacza, że prawdopodobieństwo jej zmiany w najbliższych latach agencja ocenia jako niskie.

Agencja oceniła, że Polska na tle innych państw o podobnym ratingu powinna być dość odporna na szok związany z pandemią Covid-19. To zasługa relatywnie małej otwartości gospodarki, stosunkowo małego znaczenia sektora turystycznego, elastycznego kursu waluty oraz pewnej przestrzeni w finansach publicznych, pozwalającej na poluzowanie polityki fiskalnej. Do tego Polsce jako importerowi ropy pomaga spadek cen tego surowca. Wśród słabości polskiej gospodarki analitycy Fitcha wymienił tradycyjnie relatywnie wysoki poziom zadłużenia zagranicznego, które ciężar jest zależny od notowań złotego.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno