Stopa referencyjna NBP od października ub.r. wynosi 5,75 proc. Czwartkowa decyzja RPP, aby utrzymać ją na tym samym poziomie, była zgodna z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”.
Najedź myszką (stuknij w ekran) na linię, by wyświetlić interesującą Cię wartość. W legendzie jest zestawienie kilku parametrów: 1) najeżdżając na legendę „interesująca Cię wartość” podświetli się 2) możesz pojedynczo „wyłączać” widoczność, by zobaczyć jeden konkretny wykres
Dlaczego RPP nie zmieniła stóp procentowych?
W komunikacie po posiedzeniu RPP podkreśliła, że „pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i spadku presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku niższej krajowej inflacji”.
Czytaj więcej
Riksbank, czyli bank centralny Szwecji, obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 3,75 proc. Zasygnalizował, że w tym roku może dokonać jeszcze dwóch obniżek.
Ta diagnoza, która teoretycznie daje RPP przestrzeń do łagodzenia polityki pieniężnej została skontrowana spostrzeżeniem, że w II połowie roku inflacja wzrośnie z powodu planowanego przez rząd częściowego odmrożenia cen energii, a w dalszej perspektywie „w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym”.