Aktualizacja: 24.11.2024 23:11 Publikacja: 22.06.2023 18:11
Foto: Bloomberg
Tak jak w poprzednich miesiącach, a także w czerwcu, większość członków Rady postanowiła jednak utrzymać tę stopę na niezmienionym od września ub.r. poziomie 6,75 proc.
Wyniki głosowania członków RPP na majowym posiedzeniu Narodowy Bank Polski opublikował w czwartek. Wskazują, że prof. Joanna Tyrowicz złożyła i jako jedyna w tym 10-osobym gremium poparła wniosek o podwyżkę stopy referencyjnej NBP z 6,75 do 7,75 proc.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.
Szybszy od oczekiwań spadek inflacji wynikał głównie z sił niezależnych od polityki pieniężnej. Te procesy inflacyjne, na które RPP ma wpływ, ciągle nie są pod kontrolą – mówi prof. Joanna Tyrowicz, członkini tego gremium.
Prawdopodobieństwo spadku inflacji konsumenckiej (CPI) do poniżej 2,5% r/r nie przekracza 50% do końca horyzontu projekcji w 2026 r. – napisała w mediach społecznościowych członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.
Według członkini RPP Joanna Tyrowicz modele NBP wskazują na brak spadku inflacji w Polsce do celu przy głównej stopie 6,75 i 5,75 proc., dlatego głosowała ona do tej pory za jej podwyżką do 7,75 proc. Ekonomistka zapewniła, że jej głosowania się nie zmienią, dopóki stabilne osiągnięcie celu nie będzie możliwe w rozsądnym horyzoncie.
Inflacja w listopadzie i grudniu będzie wyższa niż obecnie - powiedziała w Biznes 24 Joanna Tyrowicz, członkini RPP.
Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, przeprosił osoby, które poczuły się urażone wypowiedziami szefa RPP, Adama Glapińskiego. Kontrowersyjne słowa padły podczas czwartkowej konferencji prasowej. Nie jest on jedynym członkiem rady, który publicznie przeprasza.
Nie padł żaden argument, który by stanowił przesłankę do podjęcia tej decyzji – powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz, pytana w TVN24 o radykalną obniżkę stóp procentowych w ubiegłym tygodniu.
Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce – podkreśliła członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz, komentując na portalu LinkedIn środowe cięcie stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas