Dochody rosyjskiego budżetu z eksportu ropy i gazu w okresie styczeń-luty zmniejszyły się o 46 proc. w ujęciu rocznym do 947 mld rubli. Według ministerstwa finansów jest to spowodowane spadkiem notowań ropy Urals i spadkiem eksportu gazu. Resort zapewnia, że przyjęte zmiany w prawie podatkowym doprowadzą do przywrócenia zysków z sektora naftowo-gazowego.
Dziurę w budżecie Kreml zasypuje pieniędzmi z Funduszu Narodowego Dobrobytu (FND) i zapewnia rodaków, że pieniądze z FND idą na pokrycie utraconych wpływów z ropy i gazu, co z kolei "zapewnia stabilność systemu budżetowego wobec wahań".
Czytaj więcej
Rosja podniesie podatki po raz pierwszy od inwazji na Ukrainę, aby pomóc załatać dziurę w budżecie państwa, poinformował w środę niezależny portal „The Bell”, powołując się na dobrze poinformowane źródło.
Przychody poza ropą i gazem w okresie styczeń-luty 2023 r. wyniosły 2,217 bln rubli, co oznacza spadek o 9 proc. w wyniku „zmniejszenia wpływów z podatku dochodowego”, cytuje gazeta Kommersant.
Deficyt budżetowy na wskazany okres, według ministerstwa finansów, wyniósł 2,581 bln rubli, zbliżając się do zaplanowanego na cały 2023 r. - 2,925 bln rubli. Dla porównania w okresie styczeń-luty 2022 r. deficyt wyniósł 415 mld rubli.