Szwajcaria zamroziła więcej rosyjskich aktywów, niż oficjalnie podawano

Szwajcaria zablokowała 70 mld dolarów rosyjskich aktywów. Tylko w Credit Suisse, drugim co do wielkości banku, zablokowanych jest 17,6 miliardów franków szwajcarskich (ponad 19 miliardów dolarów).

Publikacja: 13.02.2023 19:28

Szwajcaria zamroziła więcej rosyjskich aktywów, niż oficjalnie podawano

Foto: Bloomberg

Informuje o tym w poniedziałek gazeta Sonntagszeitung. Oficjalnie Szwajcaria zgłosiła zamrożenie 7,5 miliarda franków szwajcarskich (około 8,1 miliarda dolarów) w rosyjskich aktywach finansowych. Zajęte też zostało 15 nieruchomości należących do Rosjan objętych sankcjami. Wartość skonfiskowanego mienia sięgnęła 46,1 mld franków szwajcarskich (prawie 50 mld dol.).

Jednak Credit Suisse poinformował niedawno, że na rachunkach banku zamrożono 17,6 miliarda franków szwajcarskich w rosyjskich aktywach. To ponad jedna trzecia całej własności obywateli rosyjskich zarejestrowanych w Szwajcarii.

Czytaj więcej

Szwajcaria ujawnia, ile zamroziła aktywów rosyjskich

Z tej kwoty 4 miliardy franków należą do osób objętych szwajcarskimi sankcjami. Pozostałe 13,6 mld to pieniądze Rosjan, którzy są pod restrykcjami innych krajów europejskich. Może to obejmować także środki z Banku Rosji lub bezpośrednio z Kremla.

Agencja Unian przypomina, że Szwajcaria mimo swojej neutralności, poparła sankcje gospodarcze Unii Europejskiej na Rosję, w związku z agresją na Ukrainę. Pod koniec stycznia wprowadziła dodatkowy pakiet sankcji wobec Rosji. Ograniczeniami objęto 200 osób fizycznych i prawnych.

Kraj rozważa również zniesienie zakazu reeksportu szwajcarskiej broni przez inne kraje. Zdaniem strony ukraińskiej, władze federacji szwajcarskiej stopniowo zbliżają się do tej decyzji.

Dane gospodarcze
Kalifornia wyprzedziła Japonię i stała się czwartą gospodarką świata
Dane gospodarcze
W Polsce umiera prawie dwa razy więcej osób niż się rodzi
Dane gospodarcze
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Dane gospodarcze
Trzeci rok zastoju gospodarki Niemiec. Na pocieszenie: więcej wody w Renie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp