Michał Knitter, wiceprezes Carsmile: Leasing duszony niepewnością związaną z sytuacją ekonomiczną

Jeśli rynek leasingowy nie zareaguje, nie odpowie na niepewność, długo nie zobaczymy na nim poprawy – mówi Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Publikacja: 26.01.2023 03:00

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile

Michał Knitter, wiceprezes Carsmile

Foto: mat. pras.

Mówi się, że leasing to koło zamachowe gospodarki, które ją napędza. W 2022 r. to koło toczyło się nieco wolniej, lekko się zatarło.

Faktycznie zeszły rok był trudniejszy, co – zwłaszcza w jego pierwszej połowie – wynikało z problemów z dostępnością samochodów. W drugiej połowie natomiast dostępność już się nieco poprawiła, ale pojawiła się z kolei bardzo duża niepewność wśród klientów związana z sytuacją ekonomiczną. Do tego doszedł znaczący wzrost cen samochodów oraz kosztów ich finansowania w związku z podwyżkami stóp procentowych. Nowe auta zdrożały w ub.r. średnio o około 14 proc. A trzeba dodatkowo uwzględnić fakt, że większość importerów i dilerów wycofała się z rabatów. W sumie więc ceny samochodów poszły w górę o ok. 20–25 proc. Uwzględniając dodatkowo wzrost WIBOR-u, mamy podwyżkę raty za auto średnio o 40–50 proc., a w segmencie najmniejszych pojazdów przeciętnie o 60 proc. Co więcej, duża część mikroprzedsiębiorców spłaca kredyty hipoteczne. Ponieważ ich zobowiązania znacznie wzrosły, nic dziwnego, że wielu wstrzymało się z wymianą samochodu.

Pozostało 85% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych