Energii jeszcze nie brakuje, a przemysł już słabnie. Tąpnięcie w drugim kwartale

W czerwcu trzeci miesiąc z rzędu malała produkcja sprzedana polskiego przemysłu. Łącznie, w ciągu kwartału, tąpnęła o 3 proc. Tymczasem jesienią sektor przemysłowy w całej Europie może się zmagać z niedoborem gazu i energii elektrycznej.

Publikacja: 20.07.2022 10:58

Energii jeszcze nie brakuje, a przemysł już słabnie. Tąpnięcie w drugim kwartale

Foto: Pixabay

Jak podał w środę GUS, produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu wzrosła realnie (czyli w cenach stałych) o 10,4 proc. rok do roku po zwyżce o 14,9 proc. w maju (ten ostatni odczyt GUS minimalnie zrewidował w dół). To wynik sporo poniżej szacunków większości ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”. Przeciętnie oczekiwali oni wyhamowania wzrostu produkcji do 12 proc. rok do roku.

Wzrost produkcji w ujęciu rok do roku jest ciągle pod wpływem niskiej bazy odniesienia sprzed roku. O faktycznej koniunkturze w przemyśle więcej mówią zmiany oczyszczonej z wpływu czynników sezonowych sprzedaży w ujęciu miesiąc do miesiąca. Licząc w ten sposób, produkcja sprzedana zmalała w czerwcu o 0,9 proc., po zniżce o 1,7 proc. w maju i o 0,4 proc. w kwietniu. Poprzednio taką złą passę przemysł miał w 2016 r.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych