Strefa euro: PKB rośnie. Zaskakujące dane z Niemiec

Gospodarka strefy euro powiększyła się w drugim kwartale o 2 proc. kw./kw., po spadku o 0,3 proc. w pierwszym. Średnio prognozowano wzrost o 1,5 proc. Choć dane o PKB z Niemiec rozczarowały, to statystyki z Francji, Włoch i Hiszpanii pozytywnie zaskoczyły.

Aktualizacja: 30.07.2021 11:15 Publikacja: 30.07.2021 11:06

Strefa euro: PKB rośnie. Zaskakujące dane z Niemiec

Foto: Bloomberg

PKB Niemiec, największej gospodarki strefy euro, wzrósł w drugim kwartale o 1,5 proc. kw./kw., po spadku o 2,1 proc. w pierwszym. Średnio prognozowano jednak, że niemiecki wzrost gospodarczy wyniesie 2 proc.

- Aktywność gospodarcza od początku pandemii jest ściśle powiązana z restrykcjami oraz dystansem społecznym. Odbicie gospodarki niemieckiej nie jest więc zaskoczeniem. To odbicie jest jednak słabsze niż sugerowały wskaźniki koniunktury. Powodem tej luki pomiędzy miękkimi a twardymi danymi jest długa lista napięć w łańcuchach dostaw, zaczynając od problemów w Kanale Sueskim, ciągłymi opóźnieniami w produkcji i dostawach mikroprocesorów a teraz problemami na rzecznych trasach transportowych związanymi z silnymi deszczami. Jedyną dobrą rzeczą związaną z tymi zakłóceniami jest to, że one ostatecznie miną - twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista ING.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych