Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do nieoficjalnych doniesień, wedle których prezydent Andrzej Duda planuje podpisanie ustawy ograniczającej prawo do azylu. Przesłał prezydentowi opinię, wskazującą na prawdopodobną niezgodność ustawy z polską konstytucją oraz prawem międzynarodowym.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda podpisze wbudzajacą kontrowersję ustawę azylową - donosi radio RMF FM. Wpr...
„Po uchwaleniu nowelizacji przez Senat, RPO przekazuje opinię do ustawy Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Rzecznik zaznacza przy tym, że ustawa budzi zasadnicze zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją RP, jak również prawem międzynarodowym” – czytamy w komunikacie Biura RPO.
Andrzej Duda podpisze ustawę o prawie do azylu? Pokłosie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
Jak zaznacza RPO Marcin Wiącek, „prawo cudzoziemców do ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium Polski jest prawem człowieka o randze konstytucyjnej”. Powołuje się przy tym na art. 56 ust. 2 konstytucji, wedle którego cudzoziemcowi poszukującemu w Polsce ochrony przed prześladowaniami może być przyznany status uchodźcy, w zgodzie z wiążącymi kraj umowami międzynarodowymi. Do tych umów należą m.in. Konwencja Genewska o statusie uchodźców, Protokół dotyczący statusu uchodźców, Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Konwencja o prawach dziecka, Konwencja w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania, czy też Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. RPO mówi także o unijnych regulacjach, w tym o Karcie Praw Podstawowych oraz Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytoria...