„Wystarczy karta pobytu. Trzeba podać numer PESEL i okazać paszport" – słyszą na szczepionkowej infolinii Narodowego Programu Szczepień 989 cudzoziemcy legalnie przebywający w Polsce (rejestratorzy porozumiewają się w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim).
O tym, że mają prawo do szczepienia przeciw Covid-19 na koszt państwa, dowiedzieli się z rządowego dokumentu „Narodowy Program Szczepień przeciw Covid-19" (NPSz).
Czytaj także: Kiedy obcokrajowców spoza strefy Schengen nie obowiązuje kwarantanna
– Zapisana w nim formuła jest jednak dość enigmatyczna: „Zgodnie z powyższymi etapami będą szczepieni również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0–III" – mówi Adam Smuga, prawnik, manager działu Immigration w firmie doradczej JP Weber, który wysłał do Biura Prawnego KPRM zapytanie w tej sprawie.
Na stronie rzecznika praw obywatelskich czytamy, że cudzoziemcy spełniający to kryterium rejestrują się na szczepienia według ogólnie obowiązujących zasad, stosownie do wieku, grupy zawodowej itp. Kolejność wykonywania szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 określono w § 28a rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.