Tak przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu im ochrony na terytorium RP. Za jej przyjęciem głosowało 244 posłów, 178 było przeciw, 23 wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z nowelizacją postanowienie zobowiązujące nielegalnego imigranta do opuszczenia terytorium RP wyda komendant placówki Straży Granicznej. W postanowieniu znajdzie się także zakaz wjazdu do Polski i państw Schengen na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Na zarządzenie komendanta placówki SG będzie przysługiwać zażalenie do Komendanta Głównego Straży Granicznej, ale złożenie takie zażalenia nie wstrzyma wykonania zarządzenia.
Czytaj więcej
Osoby koczujące na polsko-białoruskiej granicy to zagrożenie dla zdrowia oraz bezpieczeństwa publ...
Co z wnioskiem nielegalnego imigranta o udzielenie ochrony międzynarodowej? Jeśli człowiek ten został zatrzymany zaraz po przekroczeniu granicy, nowelizacja pozwala Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców pozostawić jego wniosek bez rozpoznania. Chyba że cudzoziemiec przybył bezpośrednio z kraju, gdzie grozi mu prześladowanie.
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w piątek Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, które zakładały m.in., że na postanowienie komendanta SG o opuszczeniu terytorium RP przysługiwałaby skarga do sądu administracyjnego lub zażalenie do sądu rejonowego.