Chiny cenzurują w internecie treści związane z koronawirusem

Sylwester w Chinach wywołał w sieci lawinę refleksji, w tym krytycznych, na temat surowej polityki "zero COVID", którą kraj ten stosował przez niemal trzy lata.

Publikacja: 31.12.2022 09:42

Chiny cenzurują w internecie treści związane z koronawirusem

Foto: AFP

W tym miesiącu Chiny zrezygnowały z powtarzanych masowych testów, kwarantanny dla zakażonych osób oraz lockdownów, które były charakterystyczne dla polityki mającej na celu wyeliminowanie wszystkich ognisk COVID-19.

Nagła zmiana na życie z wirusem wywołała falę infekcji w całym kraju, spadek aktywności gospodarczej i międzynarodowe zaniepokojenie. Wiele państw nałożyło ograniczenia na podróżnych z Chin.

W sobotę tysiące użytkowników na chińskim odpowiedniku Twittera - Weibo, skrytykowało usunięcie zyskującego popularność filmu nakręconego przez lokalny portal Netease News, który przedstawiał prawdziwe historie z 2022 roku

Czytaj więcej

WHO chce więcej informacji o sytuacji epidemicznej w Chinach

Wiele historii zawartych w filmie, którego do soboty nie można było oglądać ani udostępniać na krajowych platformach mediów społecznościowych, podkreślało trudności, z jakimi borykali się zwykli Chińczycy w wyniku surowej polityki "zero-COVID".

Jeden z hashtagów na Weibo dotyczący filmu zebrał prawie 4 miliony odsłon, zanim zniknął z platform około południa w sobotę. Użytkownicy mediów społecznościowych stworzyli nowe hashtagi, aby zachować komentarze.

Usuwanie filmów i hashtagów, postrzegane przez wielu jako akt cenzury, sugeruje, że chiński rząd nadal postrzega narrację ws. postępowania z chorobą jako politycznie wrażliwą kwestię.

Wielu użytkowników Weibo skarżyło się na to, jak fala infekcji zrujnowała szanse na świętowanie Nowego Roku.

"Ten wirus powinien po prostu odejść i umrzeć, nie mogę uwierzyć, że w tym roku nie mogę nawet znaleźć zdrowego przyjaciela, który mógłby wyjść ze mną i świętować nadejście Nowego Roku" - napisał jeden z internautów w Chinach.

Inni wyrażali nadzieję, że Nowy Rok zwiastuje powrót Chin do życia sprzed pandemii.

COVID19 i choroby zakaźne
Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"
COVID19 i choroby zakaźne
Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań
COVID19 i choroby zakaźne
Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19
COVID19 i choroby zakaźne
Czym jest HMPV? W Chinach liczba zakażonych wirusem rośnie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
COVID19 i choroby zakaźne
Co już wiemy, a czego jeszcze nie o Covid-19? Pięć pytań
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego