Od rozpoczęcia pandemii COVID-19 minęły ponad 2 lata. W związku z ogromną skalą tego zjawiska, jak też jego dotkliwymi skutkami na wielu płaszczyznach – zdrowotnej, społecznej, ekonomicznej - zarówno rządy, świat nauki, jak też branże związane z ochroną zdrowia poświęciły wiele sił i środków, aby przeciwdziałać globalnej epidemii. Jednym z efektów tych działań jest zgromadzenie dużego zasobu wiedzy na temat charakterystyki wirusa SARS-CoV-2.
Naturalną cechą wirusów jest zdolność do ewolucji skutkującej ciągłymi zmianami. Istotnym działaniem, które zmniejsza liczbę wariantów, jak też tempo pojawiania się nowych, są szczepienia. Im więcej osób zaszczepionych w obrębie danej populacji, tym mniejsza szansa na rozprzestrzenianie się wirusa i jednocześnie jego mutowanie.
Czytaj więcej
Podczas niektórych infekcji wirusowych, w szczególności wywoływanych przez wirusy RNA, takie jak SARS-CoV-2, komórki układu odpornościowego wytwarzają interferony typu I. Ta reakcja organizmu jest silniejsza u kobiet niż u mężczyzn, odkryli francuscy naukowcy.
Niedoskonałe szczepionki
Dostępna literatura naukowa nie wskazuje, aby istniało istotne prawdopodobieństwo eliminacji wirusa SARS-CoV-2, tak jak miało to miejsce na przykład z wirusem ospy prawdziwej. Szczepienia dają większe prawdopodobieństwo braku zachorowania lub łagodnego przebycia choroby w porównaniu do szansy uratowania pacjenta poprzez leczenie w przypadku, kiedy ulega on zakażeniu, a przebieg infekcji wirusa SARS-CoV-2 ma charakter ciężki. Do ustalenia pozostają szczegóły rozwiązań dotyczących przyszłych szczepień, czyli jak skutecznie ograniczać śmiertelność i chorobowość w następnych sezonach. Należą do nich m.in. regularne stosowanie dawek przypominających u osób starszych i schorowanych, zastosowanie szczepionek zawierających białka/kwas nukleinowy pochodzące z aktualnie dominującego wariantu wirusa SARS-CoV-2, rozwój i używanie szczepionek multiwalentnych, które zawierają antygeny odpowiadające licznym wariantom wirusa, używanie preparatów kombinowanych, uodparniających zarówno na SARS-CoV-2, jak i na inne sezonowo występujące choroby, np. na grypę, czy łączenie rozmaitych typów szczepionek np. mRNA i białkowych, aby uzyskać wielokierunkową i bardziej długotrwałą odpowiedź organizmu.