Unia Europejska chce ominąć weto podatkowe

Komisja Europejska ucieka się do traktatowej sztuczki, żeby zmusić globalne korporacje do płacenia podatków w krajach, w których osiągają zyski.

Aktualizacja: 17.07.2020 09:34 Publikacja: 16.07.2020 21:00

Unia Europejska chce ominąć weto podatkowe

Foto: AFP

Trybunał Sprawiedliwości UE anulował decyzję Komisji Europejskiej o konieczności zapłaty 13 mld euro przez Apple budżetowi Irlandii z tytułu niezapłaconych podatków. Sąd w Luksemburgu orzekł, że amerykański koncern postępował zgodnie z irlandzkim prawem. Dla Brukseli to potężny cios, bo walka z koncernami unikającymi podatków i rządami im to ułatwiającymi była jej flagowym projektem po kryzysie finansowym w 2008 r.

Teraz ta inicjatywa jest jeszcze bardziej paląca w obliczu najgłębszego kryzysu od II wojny światowej, gdy rządy szukają pieniędzy. Podobne dochodzenia jak w wypadku Apple KE prowadzi wobec wielu innych firm korzystających z preferencyjnych schematów podatkowych w Luksemburgu, Irlandii, Belgii czy Holandii. Może się jednak okazać, że niektóre z nich nie mają podstawy prawnej. Równolegle więc KE postanowiła zaproponować zmiany w prawie, żeby móc w przyszłości skutecznie walczyć z procederem unikania opodatkowania.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem