Polska oficjalnie grozi wetem UE ws. budżetu

Polska zagroziła Unii Europejskiej wetem unijnego budżetu. Chodzi o rozporządzenie, które miałoby warunkować wypłacanie pieniędzy od postrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał stosowny list do liderów UE – ustaliła dziennikarka RMF FM. Ponadto Morawiecki przeprowadził dzisiaj wideokonferencję z Angelą Merkel w tej sprawie.

Aktualizacja: 12.11.2020 17:53 Publikacja: 12.11.2020 17:49

Polska oficjalnie grozi wetem UE ws. budżetu

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

gba

Według dziennikarki RMF FM Morawiecki przesłał listy do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela i sprawującej prezydencję w Unii kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wcześniej zrobił to premier Węgier Viktor Orban. Podobno w liście polski premier odrzuca "projekt warunkowości, pisząc, że zagraża on uchwaleniu budżetu UE".

Czytaj także: Co napisał Morawiecki do Merkel? „Zgody nie będzie”

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała w komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki przeprowadził wideokonferencję z kanclerz RFN Angelą Merkel. Głównym tematem rozmowy były wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-27 oraz tzw. pakiet odbudowy – dodatkowy budżet wynegocjowany na potrzeby walki z kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19.

"Premier podkreślił w rozmowie, że uznaniowe mechanizmy, oparte na arbitralnych, politycznie motywowanych kryteriach nie mogą zostać zaakceptowane. Nie uwzględniają one istotnych, merytorycznych aspektów prawa europejskiego, a ich przyjęcie mogłoby doprowadzić do usankcjonowania stosowania podwójnych standardów, odmiennego traktowania poszczególnych państw członkowskich UE."

W komunikacie podkreślono, że proponowane rozwiązania są niezgodne z konkluzjami Rady Europejskiej z lipca 2020 i budzą poważne wątpliwości prawne w świetle brzmienia Traktatów. Uznaniowość w przypadku tego mechanizmu sama w sobie budzi poważne zagrożenia dla praworządności w UE.

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem