Jak zwracają uwagę eksperci Grant Thornton, przeciętne sprawozdanie OPP nie zawiera nawet połowy informacji, które powinny się tam znaleźć. Co prawda organizacje dość często informują o tendencjach zmian w swych przychodach i kosztach, o finansach związanych z realizacją funduszu statutowego, to bardzo rzadko rzetelnie przygotowują sprawozdania ze źródeł i struktury przychodów oraz z tego, jak wyglądają ich koszty administracyjne, w tym koszty płac zarządu i pracowników, koszty zleceń dla podmiotów zewnętrznych.
Raport zwraca jednak uwagę na znaczącą pozytywną zmianę – zdecydowaną poprawę standardów sprawozdawczości największych OPP, które w badaniu sprzed pięciu lat wypadały niekiedy poniżej ogólnej średniej. Teraz większość z nich uzyskała maksymalną lub prawie maksymalną ocenę. Za wzorowe (10/10 pkt) audytorzy Grant Thornton uznali sprawozdania Caritas Polska i Fundacji Polsat.
Ta pierwsza zrobiła największy postęp, gdyż w badaniu z 2016 r. dostała jedynie 2 pkt. – Jako jedna z największych organizacji pomocowych w Polsce Caritas cały czas rozwija się i profesjonalizuje. Finanse i sprawozdawczość to jeden z głównych obszarów rozwoju w aktualnych planach strategicznych naszej organizacji. Wdrażamy standardy światowej konfederacji Caritas Internationalis, do której należymy, rozwijamy dział księgowości, informatyzujemy się, unowocześniamy procedury. To wszystko wpływa na jakość naszej sprawozdawczości finansowej – wyjaśnia Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska. Bardzo dużą poprawę widać w ocenie Polskiego Czerwonego Krzyża (z 4 na 9 pkt). Jak wyjaśnia Marzena Jurczak z działu finansowego Zarządu Głównego PCK, w 2017 r. dokonano zmiany w „Polityce rachunkowości PCK", w której przyjęto nowy wzór sprawozdań finansowych, w tym zmiany prezentacji danych w rachunku zysków i strat.
Największe OPP dbają też o dostępność swoich sprawozdań, co dużo gorzej wygląda w ogólnej próbie. Tylko 1 proc. OPP wykazał się pełną transparentnością, publikując sprawozdanie za 2020 r. w bazie rządowej prowadzonej przez Narodowy Instytut Wolności (co jest obowiązkowe), w KRS i na swej stronie internetowej. Według Grant Thornton słaba dostępność i niska jakość sprawozdań OPP wynika głównie z ich braku świadomości wymagań formalnych i braku wiedzy o finansach. Stąd potrzeba merytorycznej pomocy organów państwowych.